Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX
#71
Jacku, możesz podać dane na temat ilości zwoi lub czy są to oryginalne kubki baz przewijania? Możesz zrobić zdjęcie z góry oznaczeń kubków? Rozumiem, że indukcyjności dopasowujemy do schematu...
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#72
Jacku, dziękuję.

73 
George
Odpowiedz
#73
Cewki z demontażu i były przezwajane. Na 80 i 40 m użyte były karkasy koszykowe z płaszczem ferrytowym.
   
W moim przypadku orientacyjnie wyszło dla:
80m było 17 zw. DNE 0,25mm; dla 40m 12 zw. DNE 0,3mm.

Na 20m użyłem innego karkasu
   
wyszło 11 zw. DNE 0,25 mm.


Wydaje mi się, że karkasy serii 10K (te koszykowe) są lepsze, można uzyskać chyba większe Q, stąd mniejsze straty w paśmie.
Jak wyczaję jakieś stare CB to kiedyś je podmienię. 

W załączeniu katalog serii 10K, może będzie pomocny.

Pozdrawiam,
Jacek SP5OXJ.


Załączone pliki
.pdf   10K Series.pdf (Rozmiar: 162.18 KB / Pobrań: 264)
Odpowiedz
#74
Witam  Szanowne Kolezanki i nie mniej Szanownych Kolegow,

Ostatnio zajalem sie strojeniem pasmowych filtrow  na 80m. Bardzo ciekawe lecz jednoczesnie  pracochlonne zajecie. Strojenie przeprowadzalem wedlug  rad jakich kiedys na jednym z Forum dal Kolega Henryk sp2jqr. Po wstepnym ustawieniu pasma przy pomocy analizatora NWT7 przeszedlem w tryb  badania obwodow za pomoca odbiciowego mostka. Dopiero tutaj zaczely sie przyslowiowe "schody". Ostatecznie uzyskalem w granicach 55R dla f  od 3,725 do 3,785. Akurat ten przedzial pasma mnie najbardziej interesowal. Wazna rzecza okazaly sie kabelki laczace BPF z analizatorem. Uzylem takich samych jak pracujacym Trx. Mysle, ze jeszcze lepsze byloby strojenie filtrow  w w gotowym juz urzadzeniu.

Strach pomyslec teraz o kolejnych pasmach. Nie wiem czy mam teraz az tyle czasu..


Pozdrawiam wszystkich
sp5rzm
Odpowiedz
#75
A jakie wyszło ci tłumienie w paśmie przepustowym? Dopasowanie impedancji jest ważne w przypadku mieszacza diodowego, ale jeśli stroimy na analizatorze wg. pomiaru tłumienia to wej i wy jest obciążone od analizatora 50R i przy strojeniu na minimum tłumienia, obwody powinny być jednocześnie dopasowane do 50R - wej/wy.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#76
Piotrze,

Aktualnie eksperymentuję z pierwszą wersją wzbudnicy "Plessey`a". Wykorzystuję w niej mieszacz diodowy SRA-1H80. Przy strojeniu BPF terminuję porty rezystorem 50R. Dzisiejsze poranne pomiary nie zostały zapisane ale zrobię to wieczorem. Zamieniałem strojeniowe trymery na kondensatory stałe. Troszeczkę się wszystko rozjechało. Zamieszczam wykresy z wczorajszego dnia i jednocześnie informuję, że płytka filtrów pochodzi z AVT i jest trochę "felerna". W zakresie przepustowym na 80m tłumienie wyniosło około 1 dB w najlepszym punkcie, a impedancja ok. 52R. 

Pozdrawiam


Załączone pliki
.pdf   out 3,5 MHz.pdf (Rozmiar: 16.66 KB / Pobrań: 242)
.pdf   out bpf AVT 301 mostek odbiciowy.pdf (Rozmiar: 18.54 KB / Pobrań: 252)
Odpowiedz
#77
Pomiar charakterystyki BPF - 80m . Ustawiane na ten odcinek pasma, który mnie interesuje.


Załączone pliki
.pdf   80 m BPF.pdf (Rozmiar: 17.21 KB / Pobrań: 249)
Odpowiedz
#78
Coś sobie przypominam, że któryś z naszych wspaniałych kolegów już opisywał problem zestrojenia BPF pod kątem zamknięcie 50R, co jest ważne dla mieszaczy diodowych. Jednakże, jeśli pomiędzy BPF a mieszaczem będziesz używał LNA to wtedy ten problem nie jest istotny. Może warto bardziej się skupić na minimalnym tłumieniu. Dla minimalnego tłumienia ważne są parametry jakościowe kondensatorów i cewek.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#79
Piotrze,

Właśnie te kondensatory, na które zwróciłeś uwagę stały się obiektami moich dociekań w kontekście tego "co tu zrobić, by obniżyć poziom tłumienia w paśmie".  Wczoraj kombinowałem we wszystkie strony, by uzyskać dobry rezultat w filtrach na 20m ale nie udało mi się zbliżyć do wartości tłumienia w paśmie mniejszej aniżeli 3dB... Pewnie trzeba by sięgnąć po kondensatory NP0 i dla dokładnego zestrojenia zaprojektować PCB pod pady na wiele równoległych "C". Nie za bardzo wierzę w dobre parametry trymerów, które wystarczy lekko dotknąć aby się mocno przestrajały.. A co z ich stabilnością przy zmiennej temperaturze, zwłaszcza na wyższych pasmach ? 

Pozdrawiam
Odpowiedz
#80
Jeśli masz miernik, to pomierz dobroć kondensatorów, zobaczysz wpływ dobroci na tłumienie...
http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl/s...hp?tid=100
Ja nie bardzo jestem za stosowaniem tych popularnych kondensatorów zmiennych (trymerów) w obwodach rezonansowych, właśnie z tego powodu przestrajania się, chyba że większe dobrej jakości...
Kondensatory w obwodach rezonansowych - pasmowych powinny być NP0, bo mają najmniejszy współczynnik termiczny i są z dielektryka ceramicznego nie będącym ferroelektrykiem.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości