Forum Grupy Plessey Home Made
Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - Wersja do druku

+- Forum Grupy Plessey Home Made (http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl)
+-- Dział: Plessey HM Project (http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Filtry pasmowe RX/TX - BPF (http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Wątek: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX (/showthread.php?tid=11)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - sp9lvz - 04-04-2017

Rozpoczynają się prace związane z montażem płytki głównej Plessey'a w wersji II. Warto zastanowić się ponownie nad filtrami pasmowymi BPF do TRX i LPF do TX. Jakie były doświadczenia z uruchamiania płytki pierwszej? Ja wykorzystałem filtry pasmowe na bazie projektu TRX Omega. Filtry pracowały poprawnie zgodnie z założeniami autora. Planuję wykorzystać jeszcze raz te same projekty filtrów do wersji II.


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - sp9lvz - 23-09-2017

Jaką macie koncepcję na filtry wejściowe? Ile pasmowe robicie urządzenie?


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - George - 23-09-2017

(23-09-2017, 09:42 AM)Piotr napisał(a): Jaką macie koncepcję na filtry wejściowe? Ile pasmowe robicie urządzenie?

Witam Szanownych Kolegow,

Pytanie Piotra jest moim zdaniem bardzo zasadne. Jak wiadomo najlatwiej jest zrobic dobre radio na jedno pasmo. Kazde nastepne jest coraz trudniejsze i wymagac  moze coraz wiekszych kompromisow. Osobiscie zamierzam jeden z Plessey'ow dostosowac na 3 pasma: 3,5MHz, 7MHz i 14MHz. Drugi z Plessey'ow mysle, by ulokowac  na 3 kolejnych , gornych pasmach wlacznie z 50MHz.

Pozdrawiam wszystkich
George


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - Wiesiek137 - 24-09-2017

(23-09-2017, 09:42 AM)Piotr napisał(a): Jaką macie koncepcję na filtry wejściowe? Ile pasmowe robicie urządzenie?

Witam
Mam zestrojony filtr na 14MHz i (ale chyba tak jak wszyscy)  mam obsadzone cewki dla wszystkich zakresów. Kiedy znajdę czas na zestrojenie - najpierw wkleić - dobrać odpowiednie kondensatory - nie wiem ? Mam uruchomioną syntezę m. innymi TROJAK-a. Teraz biorę się za płytę główną. Optymistyczny cel - WSZYSTKIE KF   !!! (do 30MHz) - pobożne życzenie i cel na...... miesiące.
Pozdrawiam
Wiesiek
SP9GAY










\'


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - George - 25-09-2017

Wiesław,

Na sp-hm.pl Kolega SP2JQR podkreślał, że filtry nie tylko powinny być zestrojone na interesującą nas "f" ale jednocześnie powinny mieć w obu kierunkach po 50 Ohm. W zamieszczonym przez siebie artykule szczegółowo wyjaśniał o co chodzii, i jak to zrobić. 

Pozdrawiam
George


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - sp9lvz - 11-10-2017

W aspekcie filtrów dolnoprzepustowych do stopnia mocy nadajnika można wykonać dwu lub trzy obwodowe filtry dolnoprzepustowe.W załączeniu przykładowe aplikacje filtrów wraz z charakterystykami z pasma 80m. Ze względu na niskie tłumienie filtrów w paśmie przepustowym, nie ma potrzeby ich wyłączania podczas odbioru, co wręcz poprawi warunki pracy odbiornika.


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - George - 11-10-2017

Witam Szanownych Kolegów,

O ile mi wiadomo, to część z naszych Kolegów nabyła tanie chińskie Pa. Jestem jedną z tych osób. Trochę mnie zaskoczyła prostota  układu (wersja 70W) i niewielka ilość elementów na płytce. Ponieważ brakowało do zestawu schematu, to przeszukałem Internet i znalazłem kilka artykułów na  temat w/wspomnianego wzmacniacza. W zasadzie, według tych Kolegów, którzy zajęli się uruchamianiem  , a następnie przebadaniem chińskiego Pa spełnia ono podawane przez producenta parametry. Niestety oprócz swoich zalet (cena i prosta konstrukcja) wzmacniacz produkuje liczne harmoniczne , ma też podobno tendencję do samowzbudzania.  Doczytałem się, że koniecznie trzeba stosować duży radiator, a nawet dać dodatkowe chłodzenie wentylatorkiem. Usunięcie pasożytniczych częstotliwości w widmie, zagraniczni Koledzy sugerują, by rozwiązać poprzez zastosowanie pasmowych filtrów mocy. Poszedłem tym tropem i znalazłem leciwy artykuł o niewielkim flitrze na rdzeniu T-68-6. Skan artykułu pozwalam sobie zamieścić na forum. Optymalną mocą sterującą ze względu na poziom zniekształceń oraz na SWR jest 2,5W . Powyżej gwałtownie rośnie SWR i wówczas łatwo uszkadzają się końcowe tranzystory. Z tego co mogłem zrozumieć, to optymalnym napięciem do zasilania tego wzmacniacza jest około 11 V . 


Pozdrawiam wszystkich
George


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - sp9lvz - 11-10-2017

Daj schemat tego wzmacniacza to zobaczymy o co chodzi? Jeśli to jest końcówka mocy, to jak chcesz uzyskać te 2,5W? Nie lepiej cały moduł wzmacniacza ten co ja testuję?


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - George - 11-10-2017

Schemat wzmacniacza, o którym pisałem w kontekście pasmowych filtrów zamieszczam w wątku o wzmacniaczach mocy w.cz.


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - sp9lvz - 12-10-2017

Dla kolegów, którzy dopiero projektują filtr pasmowy BPF, a mają dylematy co do wielopasmowych przełączników na przekaźnikach i w związku tym problemy z długościami ścieżek sygnałowych proponuję ciekawe rozwiązanie, które skraca długość ścieżki, przynajmniej dla kilku pasm,.... W załączeniu schemat połączeń styków przekaźników dla przełączanych kolejnych BPF.

[attachment=161]