Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Preamplifier do Plessey`a
#21
W tłumiku regulowanym mam ustawione PRkiem wstępnie coś około 1V. Sterowanie z ALC podwyższa to napięcie w górę, a prąd tranzystora wzrasta do około 40mA. Drugą bramką nie zwiększysz prądu jak na pierwszej będzie za mało. Musisz stać na czubku krzywej regulacji i od tego punktu startować.
Odpowiedz
#22
To zrobię zgodnie z wykresami, ustawię na G2 +4V i doreguluję prąd do ok. 20mA/tranzystor napięciem G1 (ok. +1V). Podam napięcie stabilizowane 10V na zasilanie preamplifiera żeby się prąd nie "rozjeżdżał" przy różnych napięciach zasilania TRX. W S zostawię te 33Ω, będą stabilizować prądy i będzie na nich można zmierzyć poszczególne prądy tranzystorów. Szkoda że nie ma PR-ka do polaryzacji G1, ale jest to złącze "ARW" do G1 i G2 i na nim można zrobić PR-ka z zasilaniem, pomijając ARW.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#23
PRek do regulacji zwykle jest częścią układu sterowania ARW. W moim ALC stoi on pomiędzy komparatorami a wtórnikiem. Można dzięki temu umieścić go w zupełnie innym dogodnym do kręcenia miejscu, niekoniecznie w pobliżu w.cz.
Odpowiedz
#24
              

Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,

Właśnie uruchomiłem wcześniej omawiany preamplifier lecz jeszcze nie poustawiałem napięć poszczególnych bramek. Ponieważ aktualnie mam tylko czynne pasmo 80m, to tam doświadczałem jego działanie. Pięknie wzmacnia razem ze wszystkimi szumami :Smile. Spodziewam się, że na wyższych pasmach będzie działać ciekawiej.

Pozdrawiam wszystkich czytających

Bym zapomniał dodać, że na PCB są błędnie oznaczone tranzystory . Powinno być - BF992 . Nie miałem tego typu więc zastosowałem BF998.

Jeszcze jedna kwestia. Jak widać na zdjęciach nie wlutowałem rezystorów oznaczonych R*. Nie mam pojęcia do czego miałyby one być. Może to ujemne sprzężenie zwrotne?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości