Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chwilowo jesteśmy zajęci tematem satelitarnym
#1
Jesień 2019 - chwilowo jesteśmy zajęci tematem satelitarnym, ale do Plesseya wrócimy....
testujemy wysokiej klasy oświetlacze anteny satelitarnej na 2,4 GHz do łączności przez satelitę QOscar-100

   

Big Grin
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#2
Czy taka spirala jest lepsza od promiennika z płaskiej blachy z naciętym jednym rogiem w celu uzyskania polaryzacji kołowej?
Czy próbowaliście podwójną spiralę?
Jakiej średnicy talerz jest tym oświetlony?
Odpowiedz
#3
Oczywiście ten oświetlacz był tylko do testów, a wpis w ramach żartu.... ale tak na poważnie to taki helikal za 1 zł pracuje u mnie teraz w bardziej "profesjonalnej" formie ... talerz 80 cm, innego układu helixa nie testowałem

   

   

mam też oświetlacz typu "pach" ale do zabudowy na wiosnę... na razie był tylko przetestowany, bo będzie zblokowany z konwerterem odbiorczym z 10,4 Ghz, w tej chwili konwerter odbiorczy mam na drugim talerzu...

   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#4
No właśnie... chodzi mi najbardziej o porównanie tych dwóch promienników i uzyskanie odpowiedzi czy spirala jest lepsza od tej płaskiej formy. Widzę, że pozostaje mi poczekać. Mam już prawie wszystko do nadawania z wyjątkiem anteny.
Odpowiedz
#5
Z mojego doświadczenia sprawa wygląda tak: w tej chwili nadaję na helikalu 3,5 zwoi i mam bardzo dobry sygnał na satelicie, z pacha czyli blach też miałem dobry, ale testowałem w innej czasoprzestrzeni więc nie mam bezpośredniego porównania.
Wg. mnie helikal nie jest gorszy albo są porównywalne, a nawet myślę że helikal jest lepszy od blach.
Zasadnicza przewaga helikala nad blachami jest w kwestii głównie wykonania i zestrojenia.
Zrobiłem dwa helikale i podobnie się zestroiły,.... średnica nawinięcia 4 cm, skok 3 cm, i dolutowany "trójkącik" - z kawałka jednostronnej płytki PCB jak na zdjęciach,.... i jest zestrojony.
Nadaję z czaszy 80 cm i testowałem ze zwiększaniem ilości zwoi do 4,5 i 5,5 - nie wpływało to na zwieszenie sygnału na satelicie, więc zostawiłem 3,5 zwoi ze względów "konstrukcyjnych"... w tej chwili mam siłę sygnału na CW o 1 dB większy bikonu QO-100...
Więcej info mam na stronie
http://sp9lvz.sp-radio.eu/kacik-konstruk...oscar-100/
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości