Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TRANSFORMATORY W.CZ. DO PA
#1
Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,

W necie natrafiłem na stary lecz ciągle aktualny artykuł o doborze i warunkach pracy transformatorów w.cz, do stopni mocy nadajników.

Polecam to wszystkim osobom budującym swoje tranzystorowe Pa.

http://www.agder.net/la8ak/12345/n12.htm


Pozdrawiam Forumowiczów
George sp5rzm
Odpowiedz
#2
   

Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,

Zachęcony pierwszymi próbami z doborem rdzeni do stopni końcowych transformatorów w.cz. na KF postanowiłem dalej drążyć temat. Z pierwszych eksperymentów z wykorzystaniem przekładni rurkowo/drutowych wywnioskowałem, że są one w miarę szerokopasmowe i ze względu na swoją prostą konstrukcję w zasadzie spełniają moje oczekiwania. Pozostała jeszcze sprawa doboru  materiału samych rdzeni. W swoich zapasach znalazłem ich kilka rodzajów, o różnej wielkości i różnej magnetycznej przenikalności. Próbowałem je zmierzyć. Nie wiem czy robiłem to w prawidłowy sposób. Pomijając ten ostatni wątek rozpocząłem prace nad ich porównaniu w konkretnej aplikacji. Rurki zostały wykonane z Ag o grubości ścianek #0,25 mm. To początek tej zabawy. Będę informował o tym co po drodze psuję, a co udało mi się osiągnąć. Jak do tej pory, oprócz skromnych wyników zniszczyłem dwie płytki drivera oraz 4 tranzystory 2SC2166. "Przedobrzyłem" z prądami spoczynkowymi. Pewnie tranzystory by wytrzymały gdyby były obciążone lecz po fakcie okazało się, że gniazdo smd nie kontaktowało...

I oczywiście tradycyjnie pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm
Odpowiedz
#3
http://www.profimot.pl/sp2fp/TRAFO%20PA%...hydra.html
Powinno pomóc w wykonaniu dobrego szerokopasmowego trafa
-----------------------------------------------------------------------------------
Potwierdzam , kabelek 25 ohm z dw electronics - sprzedają na aledrogo 25zl /metr
Odpowiedz
#4
Cześć,

a gdzie można kupić taki koncentryk 25 Ohm?
Odpowiedz
#5
Cześć Jacku,

Koncentyk 25 Ohm możesz kupić w DW Electronics.


Pozdrawiam
George
Odpowiedz
#6
(03-10-2019, 07:52 PM)George napisał(a): Cześć Jacku,

Koncentyk 25 Ohm możesz kupić w DW Electronics.


Pozdrawiam
George

Dziękuję Jurku - napisałem, wystawili aukcję.
Jakby ktoś potrzebował, to załączam link poniżej:

https://allegro.pl/oferta/teflonowy-kabe...8547699375
Odpowiedz
#7
Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,

   Jeszcze raz postanowiłem wrócić do tematu transformatorów w.cz. Jeden po drugim sprawdzam jak w stopniu końcowym drivera/Pa spisują się różne rdzenie. "Tresuję" je wszystkie tym samym rurkowym systemem. Obecne doświadczenie było nieoczekiwanie pozytywne. Na leżakujący sobie jakiś czas zestaw dwóch srebnych rurek fi 6 mm nałozyłem po 7 pierścieniowych rdzeni o wymiarach: 3mm x fi6mm x fi10 mm . Użyłem przekładni 1/2 + 1/2 : 3 . Uzwojenie wtórne nawinąłem drutem w teflonowej izolacji. Przekrój  drutu nie jest mi znany lecz starałem się wcisnąć do środka rurek  jak najgrubszą średnicę. Próby przeprowadzałem na 80m. W porównaniu ze rdzeniem BN-43-3312 na pierścionkach użyskałem ok. 20% mocy więcej . Nie odnotowałem zjawiska nagrzewania się rdzeni. Ciekawe jak ten transformator będzie zachowywał się na wyższych pasmach.. Rdzenie kupowałem u "dziadka" na warszawskim "Volumenie". Po 50 gr / szt. Do tego doszedł koszt rurek (ok.12 zł) zakupionych w Warszawie w firmie "Hopea". Niebawem zrobię zdjęcie i zaprezentuję je na forum.

Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm

Grubość ścianki srebnej rurki wynosi 0,3 mm.
Odpowiedz
#8
   

Spieszę z korektą mojej ostatniej wypowiedzi. Wymiary pierścionków dawnej firmy "Polfer" dokładnie wynoszą:

szerokość - 4 mm,   średnica wewnętrzna - 6 mm,  średnica zewnętrzna - 10,15mm. 

Załączam zdjęcie transformatora wlutowanego do płytki.

George
Odpowiedz
#9

.doc   rysunek trans. w.cz. na kablu konc..doc (Rozmiar: 226.5 KB / Pobrań: 317)



Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,


W necie odnalazłem ciekawe artykuły dotyczące posobów obliczania i wykonania transformatorów  w.cz.  


Pozdrawiam wszystkich


Załączone pliki
.pdf   Push-Pull-Circuits-and-Wideband-Transformers.pdf (Rozmiar: 884.56 KB / Pobrań: 625)
Odpowiedz
#10
(26-03-2020, 03:00 PM)A tutaj znalazłem ciekawy link do kalkulatora obliczającego charakterystyczną impedancję współśrodkowych przewodników:https://www.mantaro.com/resources/impedance-calculator.htm George napisał(a): Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,


W necie odnalazłem ciekawe artykuły dotyczące posobów obliczania i wykonania transformatorów  w.cz.  


Pozdrawiam wszystkich
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości