Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
m.cz. (audio amplifier) by sp2jqr
#4
W powyższym poście widzę pewne niezrozumienie idei skonstruowania tego wzmacniacza.
Jeśli Mietku zwiększysz wzmocnienie i ograniczysz pasmo, to powrócisz w ten sposób do zwykłych parametrów tego scalaka danych w aplikacji fabrycznej.
Po to zmieniłem kilka elementów fabrycznej aplikacji, aby w ten sposób obniżyć zniekształcenia i szumy, które w oryginalnej aplikacji niczym się nie wyróżniają, a nawet mogą być większe niż w innych kościach.

Obniżenie zniekształceń uzyskane zostało poprzez zwiększenie siły ujemnego sprzęzenia zwrotnego. Powoduje to równoczesne obniżenie wzmocnienia, ale także szumów.
Zastosowanie dodatkowego sprzęzenia po prądzie głośnika jeszcze bardziej obniża zniekształcenia, również te generowane przez sam głośnik.
Ponieważ głośnik uczestniczy w ujemnym sprzężeniu zwrotnym, to jego parametry mają wpływ na mierzone pasmo przenoszenia. Na innym głośniku pomiar pasma może nieco się różnić. Sprzężenie prądowe koryguje pasmo przenoszenia samego głośnika.
Ten układ ma niestety taką wadę, że żaden z biegunów głośnika nie jest na masie. Trzeba o tym pamiętać przy pomiarach. To co widzisz na oscyloskopie to nie jest to samo co dostaje głośnik. Aby pomierzyć rzeczywisty przebieg musisz wykorzystać dwa kanały oscyloskopu i matematyczną funkcję odejmowania sygnałów w odpowiedniej skali.

Napisałeś, że można pasmo obniżyć - w jakim celu? Wzacniacz sam nie wnosi słyszalnych szumów, a więc nie ma czego filtrować. Filtrowanie powinno się odbyć we wcześniejszych stopniach TRXa.
Są same zalety takiego podejścia do projektu. Wzmacniacz pracuje prawie jakby był w klasie A. Nie słychać żadnych zniekształceń ani szumów. W oryginalnej aplikacji dźwięk z tego wzmacniacza jest znacznie gorszy i bardzo przeciętny, tyle tylko że wystarczająco głośny.
Pisałem już wcześniej, że jeśli jest to potrzebne bez problemu można dodać dodatkowy stopień na wzmacniaczu operacyjnym np. NE5534 o wzmocnieniu około 20dB lub innym akurat pasującym do reszty TRXa.
Takie podejście nie zepsuje wysokich parametrów odsłuchowych tego wzmacniacza.
W celu przekonania się jak ten wzmacniacz działa proponuję go poprzez potencjometr podłączyć do dobrego źródła dźwięku np. odtwarzacza CD i odsłuchania muzyki na słuchawkach. Rezystor prądowego sprzęzenia zwrotnego dla słuchawek będzie inny niż dla głośnika. Powinien on mieć około 25% wartości oporności słuchawek.
Dla porównania proponuję również wykonać drugi wzmacniacz w oryginalnej aplikacji. Dopiero wtedy poczujesz różnicę. Tą różnicę również bardzo mocno słychać w odsłuchu audio z TRXa. Wzmacniacze o dużych zniekształceniach generują wyższe harmoniczne i produkty intermodulacji. Te produkty są słyszalne w paśmie wyższym niż pasmo odbieranego sygnału i jeszcze z dodatkowo dodanymi szumami własnymi wzmacniacza. Są bardzo przykre w odsłuchu. Ten przykry odsłuch jest gorszy dla TRXa niż dla muzyki, ponieważ muzyka ma szerokie widmo i maskuje szumy i zniekształcenia, a tego co jest powyżej ucho ludzkie już nie słyszy.
W odsłuchu TRXa maskowania nie ma, wszystko powyżej 3kHz wyraźnie słychać, choć w sygnale tego nie ma.To dlatego część kolegów proponuje wszędzie filtry. Jeśli chodzi o filtr mocy dla wzmacniacza głośnikowego, to w klasycznych układach zawsze radziłem kolegom zastosować głośnik basowy, który przenosi przeważnie do około 3,5kHz i nie potrzebne jest żadne inne ograniczanie pasma wzmacniacza mocy. Jeśli jednak wzmacniacz sam nie wnosi zniekształceń ani szumów to wszelkie zabiegi tego typu są zbędne.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
m.cz. (audio amplifier) by sp2jqr - przez George - 12-03-2017, 10:36 PM
RE: m.cz. (audio amplifier) by sp2jqr - przez George - 17-03-2017, 09:51 PM
RE: m.cz. (audio amplifier) by sp2jqr - przez sp5hbt - 06-04-2017, 10:37 PM
RE: m.cz. (audio amplifier) by sp2jqr - przez SP2JQR - 13-04-2017, 09:20 PM
RE: m.cz. (audio amplifier) by sp2jqr - przez sp5hbt - 14-04-2017, 12:56 PM
RE: m.cz. (audio amplifier) by sp2jqr - przez sp9lvz - 17-04-2017, 08:23 PM
RE: m.cz. (audio amplifier) by sp2jqr - przez George - 17-04-2017, 08:32 PM
RE: m.cz. (audio amplifier) by sp2jqr - przez sp9lvz - 08-01-2024, 04:26 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości