Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odbiornik KF Plessey
#1
Od pewnego czasu chodziło mi po głowie zrobienie odbiornika LF,MF,KF w oparciu o rozwiazania Plessey'a.
Oprócz przemyśleń jaki to bedzie układ, bardzo zwiazany z zawartościa moich różnych szafek i pudełek doszło
do pewnych konkretnych działań.
Mianowicie powstało opisane pudełko na składanie płytek i elementów. 

Konstrukcja ma być mała i prosta modułowa z możliwością zmian.
- pojedyncza przemiana 1.75MHz
- modulacje SSB, AM, CW
- przenośna z zasilaniem z akumulatorów Li-po +/- adapter sieciowy
- filtry pasmowe lub preselektor
- mieszacz na SL6440C
- filtry kwarcowe na AM, SSB, CW
- Synteza (jakaś), wskazanie częstotliwości na wyświetlaczach LED
- pośrednia na 2x SL612 z obwodami LC 
- Detekcja na SL623
- AGC SSB na SL621
- klucze i wzmacniacz audio na tranzystorach
- filtry DSP wg BG5ROJ

Większość elementów i obudowa we wspomnianym już pudełku.
Całość trochę sklejana z różnych zapasów i na razie nie ma żadnej dokumentacji poza paroma odręcznymi szkicami.
Ale jak się posunę do przodu to podziele się co najmniej obrazkami.

73, Mietek
Odpowiedz
#2
Bardzo fajny pomysł. Niska pośrednia może jednak komplikować układ filtrów pasmowych jeśli planujemy odbiornik o szerokim zakresie i ciągłym pokryciu pasma KF?
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#3
Mnie ten pomysl tez sie podoba ale widze, ze to rozlegly temat..
Odpowiedz
#4
Wygląda na to, że chcecie zbudować dokładnie PRC320...

Wystarczy kupić uszkodzoną, przełożyć bebechy do nowego pudełka. Trzeba tylko do syntezy dorobić licznik impulsatora. Ta synteza ma wielką zaletę - pobiera bardzo mało prądu.
A z tego wszystkiego zostanie jeszcze fajna skrzynka antenowa, która stroi się z każdą długością drutu poczynając od 2,5m:

https://allegro.pl/radiostacja-prc-320-c...26939.html

a tu schematy serwisowe:

http://radionerds.com/index.php/PRC-320
Odpowiedz
#5
Nie ukrywam, że trochę takie było źródło pomysłu. Części które gromadzę w moim pudełku pochodzą od Racala, Plessey'a i z innych żródeł.
Dostępność, PRC do rozbiórki jako uszkodzonego sprzętu na razie jest. Koszty od 200-400zł za sztukę chociaż z mojej praktyki 90% oferowanych tzw uszkodzonych PRC320 jest naprawialnych.
Więc trochę szkoda bo można mieć całą radiostację o w sumie niezłych parametrach. BTW najgorzej jest jak wspomniany manualny tuner antenowy ma połamane ferryty bo niewiele z tym można zrobić.
Mój post miał na celu podzelenie się moimi planami.
Koncepcja w/w odbiornika dla masowego powielania powinna być choćby z powodu dostępności elementów co najmniej nieco inna.

73, Mietek
Odpowiedz
#6
Czy ktoś dorabiał może impulsator z licznikiem do syntezy w PRC320?
W necie widziałem taki projekt, ale soft do procka nie był udostępniony.
Odpowiedz
#7
Parę lat temu G4EOP pokazywał na swojej stronie układ sterownika do RT-320. Projekt miał nawet swój prototyp.
Działanie układu to było z grubsza zastąpienie przełączników obrotowych sterujących syntezą układem na PIC który robił jako licznik góra/dół  z konwersją kodu "nijakiego" z gałek i wyświetlanie wskazań na wyświetlaczu LCD.
Sterowanie z jednej gałki ale ograniczone do jak pamietam trzech lub czterech dekad.
Niestety projekt nie został zakończony a strona już nie działa. jakby się uprzeć to można coś w takim stylu
wydłubać.

Do kontynuacji pomysłu na odbiornik wybrałem układ robiony przez https://hambuilder.com.
Dość tanio i do tego to czego potrzebowałem.

   

73. Mietek
Odpowiedz
#8
Temat nadaje się do działu syntezy i generatory.
Daj znać jak działa na tej płytce generator SI5351 czy masz schemat układu?
Ja mam z nim jakiś problem, przestał działać mi SI5351 w syntezie która opisał Wiesiek http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl/s...php?tid=52
Układ wystartował, popracował, a obecnie sterownik pracuje, a SI5351 nie działa.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#9
Może i tak ale moja informacja nic nowego technicznie nie wnosi. To raczej ciekawostka.
Schematu układu nie mam.

Mam w tej chwili dwa generatory z SI5351.
Jeden z 2.5" wyświetlaczem i sterownikiem do transceivera.
Drugi to ten z powyższego postu z wyświetlaczami led i prościutkim kontrolerem.
Obydwa pracują bez problem.
Jak się nauczę wysyłać do kompa obrazki z analizatora widma po HP-IB to
załączę do posta.

73, Mietek
Odpowiedz
#10
Układ sterowania z kręciołkiem do syntezy w radiostacji PRC320 i podobnych można też zrobić bez procesora na rewersyjnych licznikach sychronicznych typu 192 i sumatorach dwójkowych. Tylko, że to już jest epoka procesorów i jeden procesor zastępuje kilkanaście niezbędnych kości w układzie robionym na piechotę.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości