Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kompresor dynamiki w jesiennej odsłonie
#65
Dobrze, że przedstawiłeś Pawle te wykresy, pomogą one podjąć decyzję co zastosować bez gdybania. Spotykałem czasem w konstrukcjach amatorskich rezystory 10k połączone z kondensatorem 100nF.
Co do niskich tonów to nie da się problemu w prosty sposób ominąć. Zwiększenie stałej czasu tak, aby niskie częstotliwości nie były zniekształcone powoduje już, że nie ma dla wysokich tonów szybkiej kompresji, tzn. sygnał nie zdąża odpowiednio szybko wygasnąć, zaczyna wtedy być słyszalne pompowanie zamiast kompresji.
Najprostszym rozwiązaniem jest kompresja wielokanałowa z różnymi odpowiednio dobranymi do częstotliwości stałymi czasowymi.
Moje rozwiązanie jest kompromisowe, ale działa dobrze. Obydwa kompresory działają podobnie, choć ten zrobiony na piechotę jakby trochę lepiej. Oba są zaprojektowane według tej samej filozofii, ale na innych podzespołach.
Swego czasu popełniłem bardziej rozbudowaną wersję kompresora zrobionego na piechotę. Układ zawierał więcej filtrów i dodatkowy układ ogranicznika diodowego za kompresorem. Zastosowałem to w radiotelefonie UKF. Sprawuje się bardzo dobrze do dziś.
Proponuję porobić trochę doświadczeń z szybką kompresją. Działa podobnie sprawnie jak ograniczniki w.cz. a jest znacznie prostsza w realizacji. Niestety nie w każdym układzie scalonego kompresora daje się wystarczająco obniżyć stałą czasową. W wielu układach obniżenie stałej czasowej powoduje silne zniekształcenia, a nawet wzbudzenie układu. Polecam do doświadczeń układ NE570 lub NE571 - to bardzo dobre układy i można na nich zrealizować kompresję dwukanałową.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Kompresor dynamiki w jesiennej odsłonie - przez George - 10-11-2018, 10:24 AM
RE: Kompresor dynamiki w jesiennej odsłonie - przez SP2JQR - 07-04-2019, 09:43 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości