Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kompresor dynamiki w jesiennej odsłonie
#59
Dla blokowania w.cz. należy : 4 nogę ssma dać  1-10nf do masy, dobrać eksperymentalnie, najlepiej generator przestrajany i zdjąć pasmo przenoszenia. Na wejściu nie ma nic co zapobiega przedostawaniu się wcz na I wzmacniacz z filtrem dolno zaporowym . W skorpionie dałem na wejściu układ filtra PI- RC Mikrofon -10nano do masy -1 k szeregowo i dalej 10nano do masy ,. Kondensatory koniecznie c0g ( efekt piezo elektryczny przy innym typie ceramiki) lub kostki tht . Nie wiem dlaczego tak usilnie wycinacie dolne pasmo ( rozumiem wolniejsze działanie automatyki dla niższych tonów i ewentualnie przenikanie drugiej wstęgi przy słabej stromości zbocza) Sygnał od 100 Hz naprawdę często lepiej brzmi jak ten od 300-400 ale to kwestia umowna. Większą uwagę skupił bym na obcięciu pasma powyzej 2700  co jest realizowane drugim stopniem. Bez tego strasznie szeleścimy. Tutaj zastosował bym filtr drugiego rzędu, będzie korzystniejszy jak sam kondensator 4,7nano.
Jeszce sadze że drugi wzmacniacz ma za duże wzmocnienie (około 40x dla 1-2KHZ)  Z mikrofonu pojemnościowego mamy przy normalnej mowie 5-10mV sk. x 40 daje to nawet 400 mV i przy gwizdaniu do mikrofonu 600mV -- To za dużo na ten kompresor. Zwiększył bym wartość rezystora 470om do 2,2-4,7 kom.
Wklejam mcz nadajnika scorpiona ( bez kompresora) mam około 80-120mv sk na modulator .
   
 
Zaraz opiszę jak to mi wyszło w Hydrze przy ssm 2166 - przedwczoraj zdejmowałem charakterystyki.
Wygląda to  tak  Sygnał wpuszczony na wejście mikrofonowe . około 10mV sk generator G432 sinus. Napięcie wyjściowe pomiar oscyloskopem cyfrowym podpiętym na wejście modulatora NE602  Charakterystyka napięciowa ( nie w dB). Kompresja zablokowana dla celów pomiaru .

   
schemat tej części bez kluczy itp .
Dolne pasmo obcięte tylko szeregowymi pojemnościami, miedzy nimi są klucze przełączające N/O dlatego jest ich więcej jak potrzeba , ssm 2166 ma na wejściu wzmacniacz operacyjny z możliwością regulacji wzmocnienia  elementami zewnętrznymi wiec nie stosuje tutaj dodatkowego wzmacniacza na wejściu, obecnie wzmocnienie ustawione X 5 (2,2k i10k w sprzężeniu zwrotnym) plus 4,7 nano skutecznie obcinający pasmo powyżej 10 KHz w tym wcz .
Podwójny LPF 2go rzędu zastosowany po kompresorze .
   
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Kompresor dynamiki w jesiennej odsłonie - przez George - 10-11-2018, 10:24 AM
RE: Kompresor dynamiki w jesiennej odsłonie - przez sp2fp - 07-04-2019, 09:20 AM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości