Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kompresor dynamiki w jesiennej odsłonie
#1

.lay6   kompresor sp2jqr.lay6 (Rozmiar: 94.73 KB / Pobrań: 446)
   
Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,

   Pozwolę sobie wyrazić nadzieję, że wraz z jesienią oraz coraz bliższą zimą znajdziemy wszyscy trochę więcej czasu aby dokonać małego postępu w naszych konstrukcjach..Smile . Podążając za tą myślą zająłem się prostym tematem jakim zdaje się być mikrofonowy kompresor w torze Tx. "Zdaje się" wygląda na stosowne określenie, bowiem wedle Kolegi Henryka SP2JQR, dobrze działające tego typu układy wcale nie są proste w uruchomieniu. Przyjmuję tą argumentację tym chętniej, że i w tym temacie kompletnie nie mam żadnego doświadczenia.

Podczas uruchamiania i eksploatacji pierwszej wersji wzbudnicy G4CLF zauważyłem, że wewnętrzny wzmacniacz mikrofonowy oparty na układzie scalonym SL6270C nie daje się wysterować z żadnego z posiadanych przeze mnie dynamicznych mikrofonów..

Gdy przy badaniu sygnałem jednotonowym uzyskiwałem 22V rms na 51 Ohmach, to przy dwóch tonach było to już tylko 17 rms, a przy modulacji mikrofonem zaledwie 8 do 10 V rms. Ostry gwizd do mikrofonu dawał efekt w postaci 22 V rms (mierzony sondą z nakładką i przyrządem V640)... Interpretuję to zjawisko słabym wysterowaniem układu SL6270C. W angielskich opracowaniach wzbudnicy G4CLF znalazłem jeden schemat z  elektretowym mikrofonowym przedwzmacniaczem. Można przypuszczać, że jego pojawienie się w układzie miało swoją przyczynę w owym niedosterowaniu.
 
Reasumując, postanowiłem sprawdzić jak sytuacja będzie wyglądała po zainstalowaniu dodatkowego wzmacniacza z kompresorem. Wcześniej, Kolega SP2JQR udostępnił nam jeden ze swoich schematów.
Opracowałem do tego projektu PCB i dla osób chcących wypróbować projekt zamieszczam gotowy layout do wykorzystania.

Opis działania układu zamieszczę w następnym wpisie.


Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Kompresor dynamiki w jesiennej odsłonie - przez George - 10-11-2018, 10:24 AM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości