Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Małe ATU
#21
Trzy wersje podstawowe.

Tzw 7x7, 5x5, 7x7 z prekaźnikami bistabilnymi i baterią.


.pdf   Untitled.pdf (Rozmiar: 259.68 KB / Pobrań: 390)

5x5 zrobiona, biorę się za następne. Pewnym ograniczeniem są dość drogie przekaźniki do wesji bistabilnej.

73, Mietek
Odpowiedz
#22
Podobne przekaźniki miała (może nawet i ma teraz) firma DW Electronics. Nie wiem tylko jakie prądy występują na stykach w projekcie ATU. Przekaźniczki od w/w firmy są malutkie..
Odpowiedz
#23
W/w wspomniana firma ma bistabilne pieciowoltowe dwucewkowe Takamisawa/Fuji. Za duże i dwucewkowe.
Odpowiednim do płytki z przekaźnikami bistabilnymi jest np Omron G6SU-2 DC3.
Są jakieś odpowiedniki na ALi ale też kosztują 2-3$ za sztukę.


.pdf   omron.pdf (Rozmiar: 1.82 MB / Pobrań: 311)

73, Mietek
Odpowiedz
#24
Kolejne ATU uruchomione wraz z porównaniem wskazań mocy.... to co jest w tym ATU fajne to pomiar mocy i swr jednocześnie na wyświetlaczu cyfrowym.
Niestety wersja 5x5 nie radzi sobie z SWR większym niż 2. Widoczne dostrojenie do mój dipol na 80m w paśmie telegraficznym, bez ATU jest 1:1,3.
Miernik wychyłowy SWR na zdjęciu to wersja przerobiona z fabrycznego tak by pracował od 160-10m - test dla porównania wskazań mocy.
Trzeba chyba założyć dławiki na kabelki wyświetlacza i przycisku bo jakby się czasami wieszał - chociaż to chyba tylko brak reakcji przy dużym swr anteny.

! Rozpracowałem już to ATU, nie radzie sobie z dużym SWR w przypadku wysokiej reaktancji indukcyjnej anteny (antena ma rezonans poniżej częstotliwości pracy). ATU ma przełączane cewki w szereg oraz kondensatory równolegle do obwodu anteny, które w tej wersji mają za mało pojemności. W takim przypadku gdy jest konieczność skompensowania reaktancji indukcyjnej potrzebny jest kondensator szeregowy do obwodu anteny. U mnie przy rezonansie anteny na 3,6 MHz - to w okolicy 3,72 SWR wynosi już 1:2,2 i ATU nie stroi. Po dodaniu kondensatora szeregowego na poziomie 740 pF skrzynka stroi bez problemu. Wniosek taki, że trzeba by mieć jeszcze szeregowy kondensator przestrajany ok. 1 nF lub przełączany zespół kondensatorów stałych i mamy w pełni funkcjonalną skrzynkę antenową.

Uwaga taka, że testowałem początkowo ATU na QRP 5W i był problem z rozpoczęciem pracy przy dużym SWR, sytuacja się zmieniła przy większej mocy 50W, ale i tak w wersji 5x5 brakuje pojemności więc nie doprowadza do dobrego zestrojenia w pasmie 80m.

   
   
   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#25
Wersja AT N7DCC 7x7 uruchomiona,.... ta wersja już daje radę z większym SWR na 80m,.... ale cudów pewnie nie zdziała...

Pomiar przed dostrojeniem

   

Po dostrojeniu
   

Widok ogólny
   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#26
Ta skrznka u mnie dobrze dostraja nawet pasmo 1,8MHz, gzie SWR=6. Niestery zauważyłem, że nie za każdym razem. Czasem coś w niej się zacina i wszystko dostraja na SWR=2. W innych sytuacjach dostraja idealnie. Jeszcze nie rozgryzłem, dlaczego raz jest dobrze a innym razem żle.
Odpowiedz
#27
z tego co zauważyłem, jak jest wysoki SWR >3 to go obniża, ale nie daje rady doprowadzić poniżej 1,1 ... jedna ze spraw u mnie to na razie brak obudowy - testy na "drutach", może w obudowie jak będzie wszystko dobrze umasione, to poprawi pomiary i błędy,... w przypadku wersji 5x5 jeśli wstępnie skorygowałem dodatkowym szeregowym kondensatorem reaktancję indukcyjną anteny, to AT 5x5 resztę załatwiła,... jakby była jeszcze wersja z kondensatorami szeregowymi tak jak cewki, to poradziła by sobie w większości przypadków...
myślę że do naszych celów amatorskich dołożona do PA spełni swoją rolę,....
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#28
Cały sęk w tym, że to chyba jest sprawa sowtwerowa. Skrzynka potrafi zestroić u mnie idealnie, ale właśnie nie z każdym razem. Wstępna diagnoza wskazuje na zależności czasowe. Z tego co się zorientowałem to jest możliwość przeprogramowania nastaw czasowych, aby wszystkie przekaźniki i układ pomiarowy wyrabiały się na czas.
Odpowiedz
#29
Daj informacje jak coś się wyjaśni w temacie wymiany programu, aczkolwiek nie wiem czy i jak można przeprogramować procesory, czy raczej przelutować z nowym softem? Też kilka razy sprawdzam nowe dostrojenie i faktycznie jakby czasami inaczej się dostrajała na tych największych wartościach SWR, na niskich wartościach SWR dostrojenie ma bardzo powtarzalne...
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#30
Temat trochę musi poczekać, bo aktualnie męczę uSDXa..., a tu inaczej niż u kolegów problemem nie jest dla mnie moc tylko jakość modulacji, która bez wątpienia nie należy do HiFi. W przypadku tego TRXa wprowadziłbym nowe określenie - najniższa jakość pozwalająca się dogadać, nie koniecznie rozpoznać głos korespondenta. Nie wiem jak by to ładnie nazwać po angielsku...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości