Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Małe ATU
#11
Wyświetlacz pokazuje informację L i C wg. danych wpisanych do programu przypisanych do odpowiedniego przekaźnika i jest to tylko wyświetlane informacyjnie. Program nie włącza "zadanych" L i C do danego pasma, tylko szuka takiej konfiguracji wartości L i C przy jakiej spada SWR do minimum. L łączy szeregowo, a C równolegle, ponadto C mogą być włączone od strony PA lub od strony anteny. Czyli jest to typowy układ skrzynki "L", transformujący albo w górę, albo w dół.
Jeśli ATU pokazuje np. na 80m że już wykorzystał wszystkie pojemności i indukcyjności (pokaże zsumowane wartości wszystkich L i C), a nie ma jeszcze dostrojenia, to znaczy że brakuje wartości L i C w obwodach. Wartość użytych przez skrzynkę L i C będzie też zależne od tego jak mocno są "rozjechane" anteny, więc może byc i taka sytuacja, że te wartości ze schematu dla niektórych osób będą wystarczające.

Mietku, mógłbyś podać wartości LC jakie pokazuje ci wyświetlacz przy dostrojeniu na 80m?
Te kilka kondensatorów silver mica w https://amptone.pl/c/35/silver-mica-kondensatory.html to spoko można kupić,....

p/s Ja będę montował w najbliższym czasie też to ATU, dam informacje jak wygląda strojenie na moich antenach.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#12
Podobno istnieje wersja jednostronnego PCB do tego ATU pod prasowankę.
Czy może ktoś z Kolegów ma może ten obrazek? Ja nie mogę znaleźć.

Jacek SP5OXJ.
Odpowiedz
#13
Dla mojej anteny przedstawionej wcześniej.
Na 3.799 Mhz

   

Na 3.700 MHZ

   

Na 3.600 MHz

   

73, Mietek
Odpowiedz
#14
Z przedstawionych danych LC u ciebie wynika, że na 80m wykorzystał już wszystkie pojemności (399pf) i brakuje C. Natomiast L nie zostało wykorzystane bo indukcyjność 2,2 uH nie została użyta. Przydał by się w układzie jeszcze jeden kondensator 330 pF (ręcznie załączany? lub pozmieniać te wartości?).
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#15
Też tak myślę. Testowałem podłączenie równoległe 100pF do najwiekszej pojemności i to trochę pomagało.
Indukcyjność 2,2uH nie była używana do dostrojenia jak na razie w żadnej kombinacji częstotliwości którą testowałem.
Oprogramowanie ma też tryb testowy i umożliwia ręczne ustawianie L i C. Ponieważ trzeba podlutować kabelki i podłączyć
przełączniczki do nóżek podstawki aby to zrobić, to zrobię to jak wydłubię obudowę.

73, Mietek
Odpowiedz
#16
Błyskawicznie i tanio "dłubie" obudowy Kolega z warszawskiego "Volumenu" - tel. 501 375 324. Gnie blachę równo i zgodnie z wymiarem.
Odpowiedz
#17
ATU ma się zmieścić do obudowy TRX Plessey'a, bo ma być z ATU!
Plessey MK II AT.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#18
To też.

73, Mietek
Odpowiedz
#19
To tez da sie wygiac. Jesli ktos nie ma jeszcze obudowy, to polecam ten kontakt.
Odpowiedz
#20
Dzięki pomocy kolegi znalazłem wersję jednostronną wg. RW4LFF.
Do prób jak znalazł. Niestety nie umiem wstawić załącznika w formacie .lay
Sygnalizuje mi, że to nieobsługiwany format.
Plik jest na stronie autora - post #440 , strona 44 (nick Irek).

73 de Jacek.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości