Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sterowanie wentylatorem Pa
#1
Witam Szanownych Kolegów,

  Podczas składania TRx natknąłem się na potrzebę zastosowania  wentylatora do chłodzenia radiatora Pa. Wprawdzie nie doszedłem jeszcze do etapu podłączenia wzmacniacza mocy lecz z dostępnych w necie informacji wynika, że chiński   70 W zestaw wymaga chłodzenia. Zakładam, że nie zawsze będę pracował z maksymalną mocą i wówczas wentylator być może nie będzie musiał być włączony. Potrzebowałem jakiegoś rozwiązania. Po krótkich internetowych poszukiwaniach znalazłem trochę schematów analogowych sterowników. Wykonałem kilka próbnych layout`ów i jedno z rozwiązań okazało się być użyteczne. Elementem wykrywającym zmianę temperatury jest w tym przypadku termistor 10 K . Reszta , to  wzmacniacz operacyjny TL071 , regulowany stabilizator napięcia LM317 i kilka rezystorów. W zależności od temperatury radiatora praca wentylatora jest mniej lub bardziej intensywna. Kolegom, którzy chcieliby skopiować układ udostępniam layout w programie "Sprint Layout 6" .

Zaznaczam, że nie jestem autorem schematu. Niestety nie znalazłem informacji na kogo mógłbym się powołać.

Pozdrawiam wszystkich
George
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
sterowanie wentylatorem Pa - przez George - 05-08-2018, 08:43 AM
RE: sterowanie wentylatorem Pa - przez George - 05-08-2018, 01:05 PM
RE: sterowanie wentylatorem Pa - przez George - 05-08-2018, 10:42 PM
RE: sterowanie wentylatorem Pa - przez George - 08-08-2018, 12:54 PM
RE: sterowanie wentylatorem Pa - przez George - 15-08-2018, 02:39 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości