Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sterowanie wentylatorem Pa
#1
Witam Szanownych Kolegów,

  Podczas składania TRx natknąłem się na potrzebę zastosowania  wentylatora do chłodzenia radiatora Pa. Wprawdzie nie doszedłem jeszcze do etapu podłączenia wzmacniacza mocy lecz z dostępnych w necie informacji wynika, że chiński   70 W zestaw wymaga chłodzenia. Zakładam, że nie zawsze będę pracował z maksymalną mocą i wówczas wentylator być może nie będzie musiał być włączony. Potrzebowałem jakiegoś rozwiązania. Po krótkich internetowych poszukiwaniach znalazłem trochę schematów analogowych sterowników. Wykonałem kilka próbnych layout`ów i jedno z rozwiązań okazało się być użyteczne. Elementem wykrywającym zmianę temperatury jest w tym przypadku termistor 10 K . Reszta , to  wzmacniacz operacyjny TL071 , regulowany stabilizator napięcia LM317 i kilka rezystorów. W zależności od temperatury radiatora praca wentylatora jest mniej lub bardziej intensywna. Kolegom, którzy chcieliby skopiować układ udostępniam layout w programie "Sprint Layout 6" .

Zaznaczam, że nie jestem autorem schematu. Niestety nie znalazłem informacji na kogo mógłbym się powołać.

Pozdrawiam wszystkich
George
Odpowiedz
#2
[attachment=305][attachment=306][attachment=307]  Uzupełniam wcześniejszy post o zdjęcia płytki sterownika. Layout został wykonany w programie "SL 6" , a fizycznie zrealizowany  metodą termodruku.
Odpowiedz
#3
[attachment=308][attachment=309]Szanowni Koledzy,

W zasadzie przedstawiony tutaj wcześniej sterownik do wentylatora Pa się sprawdził lecz moim zdaniem posiadał on pewną wadę. Otóż po włączeniu napięcia od razu startował silniczek. Wprawdzie na bardzo niskich obrotach ale chyba zupełnie niepotrzebnie. Po konsultacjach z Kolegą Piotrem SP9LVZ zostały wprowadzone zmiany. Obecnie wentylator zaczyna dopiero pracować gdy radiator trochę się nagrzeje. Zmiany w schemacie zostały zaznaczone na czerwono. Dołączam nowy layout uwzględniający dokonane zmiany.

Pozdrawiam wszystkich
George
Odpowiedz
#4
Dodaję jeszcze layout sterownika wentylatora Pa w wersji mieszanej- SMD/THT.
Odpowiedz
#5
[attachment=313]    

  Szanowni Koledzy,

  Po wykonaniu  metodą termodruku płytki sterowania wentylatorem Pa  zorientowałem się, że jednopunktowe mocowanie PCB jest niestabilne.  Ponownie przerobiłem layout i obecnie są już dwa punkty podparcia . Zamieszczam projekt płytki w programie "Sprint Layout 6".  Może się komuś przyda. 

Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości