Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tak na "dzień dobry"...
#31
Piotrze,

Sorry, zapomniałem dodać, że chodzi mi o wersję wirtualną do osłuchu w Internecie.

Pozdrawiam
George
Odpowiedz
#32
Potwierdzam to co napisał kolega DH1CL. To podstawa dobrze zrobionego urządzenia.
Dodałbym jeszcze do tego dobrą liniowość całego toru wzmocnienia. O ile stopnie wstępne pracujące w klasie A nie stanowią problemu, to ostatnie i przedostatnie stopnie w większości radioamatorskich urządzeń posiadają za mały prąd spoczynkowy.

Kilka praktycznych rad:
Jest bardzo prosty sposób na regulację tego prądu w warunkach amatorskich bez użycia specjalnych przyrządów. Potrzebny jedynie miliamperomierz lub miernik uniwersalny oraz dobrze zrobiony lub fabryczny odbiornik ze słuchawkami.
Jest to regulacja na tzw. powietrze. Polega ona na stopniowym zwiększaniu prądu spoczynkowego regulowanego stopnia, aż w słuchawkach dobrze nastrojonego odbiornika zniknie chrypka na modulacji. To jeszcze za mało. Nadal zwiększamy prąd, aż do momentu, gdy będzie słychać bez zniekształceń wszystkie odgłosy z pomieszczenia, w tym świst powietrza i dmuch do mikrofonu.
Miliamperomierzem kontrolujemy, czy przypadkiem prąd nie jest za duży. Nie powinien przekraczać 25% prądu maksymalnego.
Jeśli odpowiednią jakość uzyskujemy dopiero po przekroczeniu tej wartości to oznacza to, że wzmacniacz wymaga silniejszych sprzężeń zwrotnych i stopień mocy jest do poprawy.
Jeżeli przy okazji zwiększania prądu stopień się wzbudzi to oznacza, że płytka drukowana lub montaż jest do poprawienia.

Po uzyskaniu efektu powietrza można jeszcze dodatkowo użyć sondy w.cz. podłączonej do miernika uniwersalnego, aby sprawdzić, czy wszystkie stopnie wzmocnienia równo się nasycają zbyt dużym sygnałem. Jeśli na którymś stopniu przy zwiększaniu wysterowania z mikrofonu napięcie się zatrzymuje i już nie rośnie, a we wcześniejszych stopniach jeszcze rośnie, to należy obniżyć wzmocnienie takiego stopnia zwiększając siłę sprzężenia zwrotnego.

P.S.
Informuję kolegów, że w grudniowym numerze Świata Radio ukaże się reportaż z Burzenina, a przy tej okazji zostanie opublikowany krótki opis wraz ze schematami mojego transceivera U-418, który jest oparty na schemacie blokowym plesseya lub polskiego odpowiednika czyli SP5WW(ostatnia wersja). Urządzenie zostało zbudowane na zupełnie innej bazie elementowej już wiele lat temu, ale jeszcze do tej pory układ scalony U-418 jest do zdobycia w mniejszych sklepach serwisu RTV. Bez problemu przerabiając trochę schemat można go zastąpić lepiej dostępnymi i tańszymi układami TDA1083, KA22427 i jeszcze kilkoma innymi o tej samej aplikacji. Układ UL1042 można współcześnie zastąpić NE612.
Będzie tam też schemat superszybkiego kompresora dynamiki zastosowanego w tym TRXie, specjalnie wymyślonego do urządzeń QRP, aby uzyskać bardzo czytelny sygnał przy małej mocy. Kompresor zrobiony jest na piechotę i nie wymaga zastosowania żadnych egzotycznych elementów - jedynie wzmacniacze operacyjne i tranzystory bipolarne i FET. Uruchomienie tego kompresora ma pewne swoje tajemnice, ale, kto się podejmie uzyska moją pomoc.
Życzę udanej lektury
Odpowiedz
#33
Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,

By zachęcić do kontynuowania projektu te osoby, które są w posiadaniu PCB pierwszej lub drugiej wersji "Plessey`a" wspomnę, że podobno transceiver naszej grupy ma bardzo dobre audio. Sam tego nie podsłuchiwałem, bo nie mam czym... Coś w tej opinii jednak musi być skoro w ciągu krótkiego czasu, pracując ze średnią mocą ok. 2W (a czasami nawet tylko 1 W) uzyskałem połączenia z 9 krajami:

Norwegia,
Białoruś,
Niemcy,
Włochy,
Łotwa,
Litwa,
Szwajcaria,
Rosja,
Austria

Ciekawe były raporty, od 48 do 57, a nawet 59..

Żeby było śmieszniej, to jak na razie robię łączności przy pomocy "montażowej" wersji "Plessey`a"  :Smile 

Reasumując; kończmy nasze projekty i rozmawiajmy!

Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm
Odpowiedz
#34
Moje stare linki na yoytube z testami I wersji Plesseya, transceiver ma 7W outp. lub ze wzmacniaczem mocy 100W (widoczny KL351 obok trx).
https://www.youtube.com/watch?v=poMVNx3q52M
https://www.youtube.com/watch?v=eyAjNFDZhJw
https://www.youtube.com/watch?v=y5Zh_0_rytY
obecnie jest już w logu bardzo dużo łączności w tym na QRP
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#35
Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanowni Koledzy,

  Bardziej niż to z Piotrem robimy nie da się chyba Was zachęcić :Smile

Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm
Odpowiedz
#36
Witaj Jerzy, witajcie Koledzy.
Bardzo to "szczypie". Wielu z nas też chciałoby zgłosić (!!!) takie QSO na 2watach, do tego na Plesseyu.
Mam tą ( a może pisze się TĘ ) świadomość, że gdy do tańca trzeba dwojga, to do QSO jeszcze potrzeba jest antena !!!
A "moja antena" - lużny drut z balkonu NIE STROI SIĘ na posiadanej skrzynce.
Muszę jeszcze trochę poczekać.
Tymczasem pozdrawiam
Vy 73 !
Wiesiek
SP9GAY
Odpowiedz
#37
Zupełnie nie na temat.
Może trochę jako wymówka,że z projektami Plessey stanąłem.
Inne marzenie z młodych lat.

   

Kupiłem niedawno jako uszkodzone i po paru dniach udało się naprawić. 
Padł układ 74LS160 w dzielniku syntezy PLL.

73, Mietek
Odpowiedz
#38
No i jakaś satysfakcja jest Smile
Odpowiedz
#39
Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanowni Koledzy,

45 minut temu, w imieniu naszej "plessey`owskiej grupy", złożyłem życzenia świąteczne okolicznościowej stacji z Finlandii OF9X. Mój raport to 59 na tradycyjnych 2 W w paśmie 80 m. Odbierałem "Świętego Mikołaja" z raportem 59 plus 20 dB .

Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości