Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Blok sterowania transciverem
#1
Poniżej zamieszczam przeniesiony z działu o pierwszej wersji opis układu sterowania transceiverem zamieszczony przez Krzysztofa DH1CL.
Poniżej oryginalny opis Krzysztofa:

Tak sobie pomyslalem po naszej wczorajszej rozmowie, ze moze i ja bede mogl cos dolozyc do tematu „TRX na ukladach Plesseya“,
dlatego postanowilem umiescic tutaj schemat prostego ukladu przelaczania. Uklad ten opracowalem przed kilkoma latami i stosuje go z powodzeniem w moich konstrukcjach. Jest sprawdzony i mozna go uniwersalnie stosowac w roznych amatorskich udzadzeniach SSB.

Zastosowalem uklad 4584 ktory w swojej strukturze ma szejsc przelacznikow Schmitta. Wykorzystane zostaly dwa.

Jak to dziala?

Po nacisnieciu PTT przez R7,D5,R8 oraz R7,D5,R4 laduja sie odpowiednio kondensatory C3 i C2.
Poniewaz wartosc rezystora R8 jest duzo nizsza niz wartosc R4 jako pierwszy naladuje sie kondensator C3 uruchamiajac po przez pierwszy przerzutnik (Pin 1,2) oraz tranzystor Q3 uklad MUTE, tranzystor blokujacy wejscie wzmacniacza m.cz. Po uplywie nastepnych kikudziesieciu milisekund naladuje sie rowniez C2 ktory po przez drugi przerzutnik (Pin 3,4) oraz Q2 uruchomi przekazniki przelaczajace zasilanie oraz antene.

Po zwolnieniu PTT, w odwrotnej kolejnosci najpierw przelaczaja przekazniki (rozladowanie C2 przez R5,D6,R9) a dopiero po uplywie kilkudziesieciu milisekund rozladowuje sie przez R10,D6,R9 kondensator C3, odblokowujacy wejscie ukladu m.cz.
Taka kolejnosc przelaczanie gwarantuje to ze przy przelaczaniu z odbioru na nadawanie i odwrotnie nie slychac stuku w glosniku.

Po przez dobor wartosci elementow ustalajacych stale czasowe kazdy moze dopasowac uklad wedlug wlasnych upodoban.

Elementy Q1,D1,R1 to zabezpieczenie przed odwrotnym podlaczeniem biegunowosci zasilania.
Tranzystor Q1 nie potrzebuje radiatora, mozna zastosowac dowolny typ (kanal P). Kryteria doboru tego tranzystora to wartosc Rds, Czym nizsza tym lepiej. Odpowiednie tranzystory to np. IRF4905, IRF5305.

Załączam schemat, rysunek podłączenia w TRX-sie oraz plytke (w pliku .zip jest gotowy .lay).

Krzysztof DH1CL


Załączone pliki Obrazki
           

.zip   Um_lay.zip (Rozmiar: 22.52 KB / Pobrań: 276)
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#2
Witam Szanownych Kolegów,



Za zgodą Krzysztofa DH1CL próbujemy dostosować layout do dostępnego na polskim rynku przekaźnika. Zamieszczamy wstępny projekt drobnych modyfikacji płytki Krzysztofa.


Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm
Odpowiedz
#3
Witam Szanownych Kolegów,


Płytka przełącznika O-N leci już do Polski. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na przekaźnik z dwoma przełączanymi stykami. Tego typu rozwiązanie jest bardziej uniwersalne i daje się również zastosować w pierwszym"plessey`u". 

Pozdrawiam wszystkich
George
Odpowiedz
#4
Dla wyjaśnienia dodam, że przełącznik bezstukowy jest konstrukcją Kolegi Krzysztofa DH1CL. Schemat i układ layout`u jest tożsamy z opracowaniem Krzysztofa.To co go różni od naszego rozwiązania, to jedynie dodatkowa, przełączana para styków z masą. Można je wykorzystać lub nie. Jak kto woli i jakie ma zapotrzebowanie.
Odpowiedz
#5
Witam Szanownych Kolegów,


Dzisiaj przeszły do nas płytki bezstukowego przełącznika konstrukcji Kolegi Krzysztofa DH1CL. Jak zwykle wykonane są a Chinach . Jakość oceniam jako bardzo dobrą. Zamieszczam pospiesznie robione zdjęcia komórkowym telefonem. Płytka ma wymiary 65 mm x 65 mm. Schemat z dodatkową parą styków przełączanej masy zamieszczę w najbliższym czasie. Koledzy zainteresowani w/w PCB proszeni są o kontakt na priv.


Pozdrawiam wszystkich
George
Odpowiedz
#6
Widok zmontowanej płytki przełącznika.
Odpowiedz
#7
Ja już zastanawiam się na blokowym połączeniem nowej wersji Plesseya w całość. Z tego co już zaważyłem na testach pierwszej wersji to brakuje mi możliwości sterowania automatycznej skrzynki antenowej (lub ręcznej) do zestrojenia anteny, czyli trzeba dołożyć generator tonowy do układu. Generator mógłby symulować CW w trx, co zwiększyło by jego funkcjonalność.
Myślę także nad dołożeniem poważnego CW do układu, w tym dodatkowego filtru wąskiego CW, który nie został przewidziany na płytce głównej. Można by go dołożyć pomiędzy płytką mieszacza na SL6440 a płytką główną. Stronę TX CW można realizowac poprzez dodatkowy generator BFO dla CW, sygnał podawany na płytkę mieszacza, koncepcja jak w załączeniu.


Załączone pliki Obrazki
   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#8
Piotrze,

Nad generatorem dwutonowym musimy jeszcze popracować. Ten , z którego korzystam jest mało stabilny. Zobaczę w czym rzecz i poprawię layout.

Pozdrawiam
George
Odpowiedz
#9
Nie wiem o jaką stabilność ci chodzi, częstotliwość jest tu rzeczą drugorzędną, a jeśli chodzi o amplitudy napiec, to może trzeba mu dodać stabilizator napięcia. Bo na pewno parametry zmieniają się z napięciem.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#10
witam Kolegow,
Krotkie pytanie: modul N/O wg DH1CL zapewne pozostal jako osobny modul a nie "wbudowany" w plytke wzbudnicy w tej wersji, ktora ma do nas dotrzec w Lutym 2020, tak?
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości