Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Brawo Piotr!
#1
Witam Szanownych Kolegów,

Brawo Piotr!

  Ponieważ Kolega  sp9lvz sam się nie pochwali więc chciałbym poinformować, że już od paru dni Piotr regularnie na swoim pierwszym "plessey`u" pracuje. Nawiązuje rozmowy z bardzo dobrymi raportami i znakomitą oceną jakości sygnału. Może uda się Kolegę namówić do zamieszczenia w necie jakiegoś nagrania. .? Byłby to dobry doping dla nas wszystkich :Smile


Pozdrawiam
George sp5rzm
Odpowiedz
#2
Zamieszczam zatem filmy z testów gotowego plesseya wersja G4CLF na mieszaczu diodowym w wersji pierwszej:
Porównanie do QRP FT817
https://youtu.be/y5Zh_0_rytY
Porównanie do FT1000MP MarkV
https://youtu.be/poMVNx3q52M

QSO na Plesseyu wersja pierwsza z DH1CL ze wzmacniaczem mocy 100W
https://youtu.be/eyAjNFDZhJw
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#3
Witam Piotr, witam pozostalych uzytkownikow tego forum,


dziekuje za sympatyczne wczorajsze spotkanie na 80-ce (drugie, pierwsze bylo 17.10.1998),
oraz za podeslany link.


Tak sobie pomyslalem po naszej wczorajszej rozmowie, ze moze i ja bede mogl cos dolozyc do tematu „TRX na ukladach Plesseya“,
dlatego postanowilem umiescic tutaj schemat prostego ukladu przelaczania. Uklad ten opracowalem przed kilkoma latami i stosuje go z powodzeniem w moich konstrukcjach. Jest sprawdzony i mozna go uniwersalnie stosowac w roznych amatorskich udzadzeniach SSB.


Zastosowalem uklad 4584 ktory w swojej strukturze ma szejsc przelacznikow Schmitta. Wykorzystane zostaly dwa.


Jak to dziala?


Po nacisnieciu PTT przez R7,D5,R8 oraz R7,D5,R4 laduja sie odpowiednio kondensatory C3 i C2.
Poniewaz wartosc rezystora R8 jest duzo nizsza niz wartosc R4 jako pierwszy naladuje sie kondensator C3 uruchamiajac po przez pierwszy przerzutnik (Pin 1,2) oraz tranzystor Q3 uklad MUTE, tranzystor blokujacy wejscie wzmacniacza m.cz. Po uplywie nastepnych kikudziesieciu milisekund naladuje sie rowniez C2 ktory po przez drugi przerzutnik (Pin 3,4) oraz Q2 uruchomi przekazniki przelaczajace zasilanie oraz antene.


Po zwolnieniu PTT, w odwrotnej kolejnosci najpierw przelaczaja przekazniki (rozladowanie C2 przez R5,D6,R9) a dopiero po uplywie kilkudziesieciu milisekund rozladowuje sie przez R10,D6,R9 kondensator C3, odblokowujacy wejscie ukladu m.cz.
Taka kolejnosc przelaczanie gwarantuje to ze przy przelaczaniu z odbioru na nadawanie i odwrotnie nie slychac stuku w glosniku.


Po przez dobor wartosci elementow ustalajacych stale czasowe kazdy moze dopasowac uklad wedlug wlasnych upodoban.


Elementy Q1,D1,R1 to zabezpieczenie przed odwrotnym podlaczeniem biegunowosci zasilania.
Tranzystor Q1 nie potrzebuje radiatora, mozna zastosowac dowolny typ (kanal P). Kryteria doboru tego tranzystora to wartosc Rds, Czym nizsza tym lepiej. Odpowiednie tranzystory to np. IRF4905, IRF5305.

Zalaczam schemat, rysunek podlaczenia w TRX-sie oraz plytke.

Krzysztof DH1CL


           


Załączone pliki
.zip   Um_lay.zip (Rozmiar: 22.52 KB / Pobrań: 296)
Odpowiedz
#4
Dziękuję bardzo za przesłany materiał, ta zastanawiam się gdzie go umieścić bo tu trochę zginie w pobocznym wątku. Myślę że jak najbardziej można ten moduł wykorzystać w wersji II Plesseya. Tu tylko takie moje spostrzeżenie, ja preferuję przepuszczanie sygnału antenowego do odbiornika wpierw przez LPF nadajnika, a później dopiero omijam stopień mocy nadajnika i puszczam na tor odbiorczy. W tej wersji przełączania odrazy antenę przełączamy na tor odbiorczy. W ten sposób poprawiam jeszcze charakterystykę filtrów pasmowych odbiornika.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#5
(03-02-2018, 03:54 PM)Piotr napisał(a): Dziękuję bardzo za przesłany materiał, ta zastanawiam się gdzie go umieścić bo tu trochę zginie w pobocznym wątku. Myślę że jak najbardziej można ten moduł wykorzystać w wersji II Plesseya. Tu tylko takie moje spostrzeżenie, ja preferuję przepuszczanie sygnału antenowego do odbiornika wpierw przez LPF nadajnika, a później dopiero omijam stopień mocy nadajnika i puszczam na tor odbiorczy. W tej wersji przełączania odrazy antenę przełączamy na tor odbiorczy. W ten sposób poprawiam jeszcze charakterystykę filtrów pasmowych odbiornika.

...dokladnie jest tak jak napisales, popatrz na srodkowy rysunek, sygnal najpierw przechodzi przez LPF :-)

Krzysztof
Odpowiedz
#6
To super że tak jest,.... mam propozycję - zrobię jeszcze jeden dział - układy dodatkowe do TRX i tam umiesze te opisy razem z .lay
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości