Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Teamaty antenowe
#11
Jesienna inspekcja mocowania dipola przed nadchodzącą zimą. Zdjęcia z drona.
           
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#12
Piotrze,

Jak zwykle zaskakujesz swoimi fajnymi zdjęciami.


Pozdrawiam
George

Wczoraj, z Kolegą Michałem  SP2SCH, robiliśmy wieczorem na paśmie 80 m różnego rodzaju próby. Między innymi z minimalną mocą jaką można było nas wzajemnie odbierać. Michał korzystał z dwóch anten, delty na 80 oraz drugiej na 160 m. Odbiór moich słabych sygnałów był lepszy na antenie "160 m". Minimalna moc , którą w szumach odbierał  cierpliwy Korespondent wynosiła u mnie 20 mW. Michała, na Jego 2 W, odbierałem na swoim dipolu prostym 2 x 19,3 m na stałym poziomie 59. Czasami z decybelami. Gdy podwyższył moc do 20 W, to łączność była absolutnie komfortowa.
Odpowiedz
#13
Video 
Wersja filmowa przeglądu mocowania anteny na kominie



Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#14
Ja też przed zimą (podobno ma być sroga) postanowiłem trochę zająć się antenami.
Ponieważ zmieniły mi się warunki na terenie posesji bo małżonka pozbyła sie kilku drzew które robiły za maszty
to obsadziłem dwa maszty na moje potrzeby.
Pierwsze podejście próbne to antena typu WATS (wire adopted to situation).  Wink
Do budowy anteny użyłem "przewodu" odzyskanego z anteny wojskowej wykonanego dość dziwnie. Konstrukcja przewodu to tak jakby oplot z cienkich
drucików zrobiony jak na koncentryku do dużych częstotliwości na chyba nylonowej lince. Całośc ma srednicę ok 2,5 mm.
Z zewnątrz otulina z jakiegoś tworzywa dośc miętkiego o grubości około 0,2 mm. Całość ma ok 3 milimetry średnicy.
Przygotowałem długość anteny pod LW 41,5 m.
Ponieważ zrobiło się ciemno i zimno a do tego pojawiła się mżawka to nie skończyłem wieszania i cała konstrukcja 
to ok 5 m dobrego koncentryka RG 223U podłaczonego do transformatora 1:9. Dalej to od wysokości ok 4m w górę do 
pierwszego masztu (włókno szklane) zaczepiona wspomniana linka na wysokości około 6m ( bedzie wyżej bo maszt ma 8m).
Ten odcinek to ok 13m. Dalej pod kątem ok 50 stopni następne około 12 m ale w dół do wysokości 2m gdzie reszta kabla  (16,5m) zwinięta 
w cewkę o średnicy ok 15 cm czeka na pociągnięcie do drugiego masztu jak będzię znowu wolna chwila.

Czyli na razie wyszło takie V gdzie jedno ramię ma 13m drugie 12m wszystko ukośnie do ziemi z wierzchołkiem na 6m.
Zasilanie na początku przez transformator 1:9. I uwaga, brak uziemienia na razie.

Zrobiłwm oriętacyjny pomiar analizatorem MFJ 269 co z tego wyszło i się zdziwiłem.
W paśmie 80m SWR w ok 3-4. Ale po kolei na 7,15 MHz -1.0, 14,20 MHz - 1,2 a na 15m ok 1,5 a na 10m zapomniałem ale coś w ok 1,5 - 2.0.

No i teraz pytanie. Czy jak to wszystko rozwinę i umieszczę na planowanych 8 metrach to osiągnę choć podobne wyniki?
Edit. Znalazłem opis zastosowanej linki.


.pdf   Nevada Kevlar 32 wire leaflet.pdf (Rozmiar: 109.51 KB / Pobrań: 259)

Obawiam się jednak, że zastosowana prowizorka może być lepsza.

73, Mietek
Odpowiedz
#15
(12-11-2019, 01:19 PM)sp5hbt napisał(a): Ja też przed zimą (podobno ma być sroga) postanowiłem trochę zająć się antenami.
Ponieważ zmieniły mi się warunki na terenie posesji bo małżonka pozbyła sie kilku drzew które robiły za maszty
to obsadziłem dwa maszty na moje potrzeby.
Pierwsze podejście próbne to antena typu WATS (wire adopted to situation).  Wink
Do budowy anteny użyłem "przewodu" odzyskanego z anteny wojskowej wykonanego dość dziwnie. Konstrukcja przewodu to tak jakby oplot z cienkich
drucików zrobiony jak na koncentryku do dużych częstotliwości na chyba nylonowej lince. Całośc ma srednicę ok 2,5 mm.
Z zewnątrz otulina z jakiegoś tworzywa dośc miętkiego o grubości około 0,2 mm. Całość ma ok 3 milimetry średnicy.
Przygotowałem długość anteny pod LW 41,5 m.
Ponieważ zrobiło się ciemno i zimno a do tego pojawiła się mżawka to nie skończyłem wieszania i cała konstrukcja 
to ok 5 m dobrego koncentryka RG 223U podłaczonego do transformatora 1:9. Dalej to od wysokości ok 4m w górę do 
pierwszego masztu (włókno szklane) zaczepiona wspomniana linka na wysokości około 6m ( bedzie wyżej bo maszt ma 8m).
Ten odcinek to ok 13m. Dalej pod kątem ok 50 stopni następne około 12 m ale w dół do wysokości 2m gdzie reszta kabla  (16,5m) zwinięta 
w cewkę o średnicy ok 15 cm czeka na pociągnięcie do drugiego masztu jak będzię znowu wolna chwila.

Czyli na razie wyszło takie V gdzie jedno ramię ma 13m drugie 12m wszystko ukośnie do ziemi z wierzchołkiem na 6m.
Zasilanie na początku przez transformator 1:9. I uwaga, brak uziemienia na razie.

Zrobiłwm oriętacyjny pomiar analizatorem MFJ 269 co z tego wyszło i się zdziwiłem.
W paśmie 80m SWR w ok 3-4. Ale po kolei na 7,15 MHz -1.0, 14,20 MHz - 1,2 a na 15m ok 1,5 a na 10m zapomniałem ale coś w ok 1,5 - 2.0.

No i teraz pytanie. Czy jak to wszystko rozwinę i umieszczę na planowanych 8 metrach to osiągnę choć podobne wyniki?
Edit. Znalazłem opis zastosowanej linki.



Obawiam się jednak, że zastosowana prowizorka może być lepsza.

73, Mietek

Moje obawy okazały sie słuszne. Po podniesieniu anteny na wysokość roboczą tj. 8m antena nieżle pracuje ale tylko na paśmie CB.
Nic to. To tylko etap w dochodzeniu do perfekcji. Trzeba próbować do skutku.
Anteny LW tak mają i mnóstwo wpływa na ich pracę.

73, Mietek
Odpowiedz
#16
Mietku,

Widzę u Ciebie pewną niechęć do stosowania mniej uniwersalnych anten :Smile  . Osobiście sprawdziłem Bazooke . Po stronie nadawczej pracuje znośnie. Wolałbym mieć dwuelementową, wertykalną i skracaną Deltę lecz dobrzy sąsiedzi chybaby mnie ukamienowali..

Pozdrawiam
Odpowiedz
#17
U mnie w letnim QTH LW 41m z trafem 1:64 pracowała bardzo dobrze. Rozwieszona pomiędzy oknem 1 piętra i oknem poddasza na 4 piętrze. SWR na 80m około 1,5 na innych pasmach do 2,5. Pasmo 3,5 zawsze jest trochę odstrojone w LW. Albo dobieramy długość do pasma 80m albo lepiej dostrajamy wyższe pasma. Wojskową skrzynką można było dokładnie dostroić na każdym paśmie. Porównanie zysku trafa i skrzynki: około 2dB na korzyść trafa dla pasma 80m. Różnica prawie niezauważalna.
Odpowiedz
#18
Z tym transformatorem o wyższej przekładni to może być dobry pomysł. Muszę zwrócić uwagę jaką impedancję widzi analizator.
Może zrobię uniwersalne trafo do prób. Przynajmniej tak oprócz 1:9 np 1:16 i 1:25 i 1:36.

( a potem dam cewkę w szereg i zakończę rezystancja i wyjdzie EndFeed Smile)

Ale docelowo to raczej planuję mniejsza lub większą deltę.

73, Mietek
Odpowiedz
#19
Jakiś czas temu robiłem LW z trafem do celów profesjonalnych. Nie da się idealnie dopasować przekładni pojedynczego trafa do anteny. Dopiero użycie dwóch transformatorów o odpowiednio przeskalowanych przekładniach daje idealne dopasowanie. Przy większej mocy jest to też kwestia odpowiedniej grubości izolacji drutu nawojowego. Napięcia sięgają w drugim trafie ponad 7,5 kV i to tylko przy dobrym dostrojeniu. Na granicach pasma przy gorszym SWR będzie odpowiednio więcej. Przy zastosowaniu pojedynczego trafa użycie dodatkowego układu dostrajania jeśli SWR rzędu 1,5-2,5 jest niesatysfakcjonujący jest konieczne.
Odpowiedz
#20
Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,

W ramach luźnej dyskusji o antenach podsyłam link do strony stacji OT4A z jej zestawem. W mojej opinii jest to imponująca konstrukcja. Nawet boję się pomyśleć ile to wszystko kosztowało.. Dzisiaj rano odbierałem tę stację bardzo mocno na 80 m. Operator mnie słyszał ale tylko poinformował, że wołał Północną Amerykę. Poczułem się trochę dziwnie ale w końcu sam się "podłożyłem". Wedle porzekadła - tam gdzie konie kują żaba nogę podstawia.. Kum, kum..

https://ot4a-theo.webnode.nl/

Pozdrawiam wszystkich czytających
George
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości