Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Opis syntezy TROJAK
#1
Wiesiek SP9GAY ma propozycję opisu ciekawej syntezy.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#2
Witam wszystkich sympatyków ( i nie tylko ) PLESSEYa
Jeszcze na wiosnę nabyłem od kolegi SP2DBM płytkę syntezy TROJAK wraz z wlutowaną i zaprogramowaną Atmegą i generatorem SI5351, oraz wlutowanymi SUB-miniaturowymi tranzystorami DTC . Kompletacja elementów wg gotowego spisu bardzo łatwa – nie ma elementów trudnych do zdobycia. Może jedynie zdobycie długich na 21mm Tact-switchy sprawiło kłopot. Ale postanowiłem obejść i zmienić przyciski na 8x8 bardziej przyjazne (mnie). Przez to wydłużył się czas wykonania mechanicznych czynności. Montaż elektryczny przygotowanych elementów jest naprawdę krótki – na płytce są opisy wartości i sposobu ułożenia. Większość elementów jest 1206, tylko kilka kondensatorów blokujących jest 805 (mniejszych moje oczy + wzmacniacze - nie widzi).A potem nawet bez powtórnego sprawdzenia (a Mama tyle razy mi to powtarzała ! ) - podłączenie kilku kabelków i włączenie zasilania.
Synteza STARTUJE OD PIERWSZEGO WŁACZENIA. Faktem jest, że przegapiłem dwa dodatkowe krosy (bez nich brakowało paru funkcji), ale „konsultacja” telefoniczna z Autorem naprawiła problem. Pobór prądu dla 12V poniżej 200mA. Nie oglądałem przebiegu na oscyloskopie – wysiadł dwa dni wcześniej – i z naprawą jego będzie dopiero problem. Na radiu słyszałem sygnały tam gdzie miały być. Nie kalibrowałem wzorca częstotliwości – bo nie mam pewności co do mojego TS-a.
Wydaje mi się, włożone parę złotych na tę syntezę jest dobrą inwestycją. Jest dobrze oprogramowana i jedyną uwagę muszę zrobić nt. grzania się stabilizatora 3,3V nawet z małym radiatorkiem (chyba nawet za małym).
Kilka zdjęć pokazuje pierwowzór, część okablowania i moją wersję - do TRX PLESSEYa
Pozdrawiam – myślę, że nie zanudziłem wszystkich.
Wiesiek SP9GAY


Załączone pliki Obrazki
           
Odpowiedz
#3
(09-08-2017, 02:28 PM)Wiesiek137 napisał(a): Witam wszystkich sympatyków ( i nie tylko ) PLESSEYa
Jeszcze na wiosnę nabyłem od kolegi SP2DBM płytkę syntezy TROJAK wraz z wlutowaną i zaprogramowaną Atmegą i generatorem SI5351, oraz wlutowanymi SUB-miniaturowymi tranzystorami DTC . Kompletacja elementów wg gotowego spisu bardzo łatwa – nie ma elementów trudnych do zdobycia. Może jedynie zdobycie długich na 21mm Tact-switchy sprawiło kłopot. Ale postanowiłem obejść i zmienić przyciski na 8x8 bardziej przyjazne (mnie). Przez to wydłużył się czas wykonania mechanicznych czynności. Montaż elektryczny przygotowanych elementów jest naprawdę krótki – na płytce są opisy wartości i sposobu ułożenia. Większość elementów jest 1206, tylko kilka kondensatorów blokujących jest 805 (mniejszych moje oczy + wzmacniacze - nie widzi).A potem nawet bez powtórnego sprawdzenia (a Mama tyle razy mi to powtarzała ! ) - podłączenie kilku kabelków i włączenie zasilania.
Synteza STARTUJE OD PIERWSZEGO WŁACZENIA. Faktem jest, że przegapiłem dwa dodatkowe krosy (bez nich brakowało paru funkcji), ale „konsultacja” telefoniczna z Autorem naprawiła problem. Pobór prądu dla 12V poniżej 200mA. Nie oglądałem przebiegu na oscyloskopie – wysiadł dwa dni wcześniej – i z naprawą jego będzie dopiero problem. Na radiu słyszałem sygnały tam gdzie miały być. Nie kalibrowałem wzorca częstotliwości – bo nie mam pewności co do mojego TS-a.
Wydaje mi się, włożone parę złotych na tę syntezę jest dobrą inwestycją. Jest dobrze oprogramowana i jedyną uwagę muszę zrobić nt. grzania się stabilizatora 3,3V nawet z małym radiatorkiem (chyba nawet za małym).
Kilka zdjęć pokazuje pierwowzór, część okablowania i moją wersję - do TRX PLESSEYa
Pozdrawiam – myślę, że nie zanudziłem wszystkich.
Wiesiek SP9GAY
Wiesław,

Widzę, że masz sporą szansę na to by jako pierwszy zakończyć nasz wspólny projekt. Trzymaj tak dalej!

Pozdrawiam
George
Odpowiedz
#4
Witam.
Po konsultacji z autorem projektu Trojaka ( i płytki) okazało się, że można zmniejszyć nagrzewanie się radiatora stabilizatora. Otóż źle zamocowałem ( nie tak jak założył autor), przykleiłem stabilizator i radiator. A druga sprawa, to zmniejszenie napięcia zasilającego nawet do 7 – 8 V, przez co ( logiczne!!!) zmniejszy się spadek na stabilizatorze (to jest skomplikowane – trzeba POMYŚLEĆ !! )
Pozdrawiam
Wiesiek SP9GAY
Odpowiedz
#5
W tego typu układach-modułach zasilanych poprzez wewnętrzny stabilizator 5V, jeśli moduł nie wymaga drugiego napięcia 12V celowym jest zasilanie z zasilacza niskiego napięcia 6-8V. Ogranicza to znacząco grzanie się stabilizatorów na płytkach i podgrzewanie całego modułu w obudowie. Nawet większy radiator nie ma sensu, bo ciepło zostanie wewnątrz obudowy (12V-7V = 5V x prąd zasilania np. 200mA to jest 1W grzałka). Ja zasilam generatory DDS, moduły typu Arduino, czy inne układy (analizatory, mierniki na mikroprocesorach) z dodatkowego napięcia 6V z odrębnego stabilizatora lub odrębnego zasilacza i problem termiczny na module znika. Trzeba tylko pamiętać o odpowiedniej wydajności prądowej.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#6
Najprościej zasilić część cyfrową z osobnej przetwornicy wyposażonej w dodatkowe filtry. Zaoszczędzisz przy tej okazji na poborze prądu. Do części analogowej osobny stabilizator liniowy aby uniknąć zakłóceń.
Odpowiedz
#7
Mam pewne obawy co do stosowania przetwornic w TRX, bo może być problem z odfiltrowaniem zakłóceń jakie wytwarzają. Ja wolę dlatego używać dodatkowe stabilizatory napięcia. Jest strata mocy, ale bez zakłóceń. Wykonuję dodatkową płytkę z kilkoma stabilizatorami napięć jakie potrzebuję oraz ew. przekaźniki dodatkowe.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości