Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz p.cz. na mosfetach do kolejnego trx SSB/CW
#1
Zaczynamy kolejny temat. Od dłuższego czasu rozmawialiśmy z Jerzym SP5RZM na temat wykonania niskoszumowego odbiornika, opartego o wzmacniacz pośredniej częstotliwości na tranzystorach mosfet. Jest klasyczny układ w książce "Poradnik UKF-owca" Bieńkowskiego oparty o rozwiązanie F6CER. Moduł ten był już w SP wykonywany przez kilku kolegów, więc nasze rozwiązanie będzie kolejną wariacją na temat...
Cel projektu: wykonanie wzmacniacza pośredniej częstotliwości na 9 MHz z dużą dynamiką o niskich szumach własnych. Docelowo RX/TRX.

Jako że większość elementów jest jeszcze dostępna, można pokusić się o wykonanie wzmacniacza na bazie oryginalnego schematu z pewnymi modyfikacjami własnymi  oraz innych kolegów. Jedną z takich opcji wykonał kolega Andrzej SP9HLZ i na bazie jego rozwiązania została opracowana płytka PCB. Płytka kończy się wyjściem sygnału ze wzmacniacza p.cz., więc dalsze stopnie w tym demodulator trzeba zaprojektować samemu.
W rozważaniach różnych koncepcji jest demodulacja SSB na 9 MHz, a CW na drugiej pośredniej 500 kHz z filtrem elektromechanicznym.
Nasze modyfikacje:
- wykorzystanie dwóch filtrów w p.cz. do SSB i CW (p.cz. 9MHz w tym PP9), na płytce jest miejsce jakby dla dwóch PP9 ale to będę różne filtry.
- druga p.cz. dla CW na 500 kHz z filtrem elektromechanicznym (oddzielny moduł),
- wykorzystanie dostępnych kubków do filtrów w p.cz. (są do kupienia "215" na znanym portalu),
- inne rozwiązanie wejścia na płytce p.cz.: jedno wejście z J310 i przełączanie filtrów mini przekaźnikami,
Sygnał z mieszacza RX i modulatora SSB będzie podawany na wejście płytki wzmacniacza p.cz., wyjście sygnału TX SSB będzie po pierwszym stopniu wzmacniacza za filtrem SSB.  Płytka będzie uruchamiana poszczególnymi blokami - testowane poszczególne stopnie po kolei.
Układ jest bardzo "przejrzysty", co mi się podoba i nie ma możliwości by to nie działało.
Stan prac na koniec kwietnia (2023)... na zdjęciach. Zestrojony obwód wejściowy na kubku "215".

Pytanie gdzie układy Plesseya?.... prawdopodobnie w mieszaczu wejściowym SL6440 i w modulatorze SSB SL640.


Załączone pliki Obrazki
                   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#2
Myślę Piotrze, że najlepszym rozwiązaniem dla nowej konstrukcji Trx byłby system modułowy. Zwłaszcza jeśli chodzi o odbiornik. Zrezygnowałbym z przełączania filtru kwarcowego Rx/Tx i zastosowałbym osobne filtry dla nadajnika i odbiornika.
Odpowiedz
#3
Można by zrobić oddzielny moduł ssb wzbudnicy ale trzeba by albo zastosować drugi identyczny PP9 albo zrobić shift TX/RX dla wyrównania przesunięć w częstotliwości. W tej koncepcji płytki nie jest przełączany dosłownie filtr tylko wejście modułu a moduł nie zaczyna się od filtru jak na schemacie F6CER tyko od przedwzmacniacza dopasowującego na J310 a wyjście sygnału SSB jest z uzwojenia wtórnego po pierwszym mosfecie, tak więc filtr ssb ciągle pracuje w tych samych warunkach. Kierunek sygnału przez filtr jest jak w koncepcji Atlasa a nie Plesseya.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#4
Jest mały postęp, zmontowane wejście układ z filtrami SSB i CW. Kilka zdjęć z uruchomienia wstępnego.
Widok częsciowo zmontowenej płytki oraz pomiary przenoszenia filtru SSB PP9 i filtru CW.


Załączone pliki Obrazki
           
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#5
Moduł już w wersji zmontowanej i po pierwszych testach. ARW wydaje się pracować poprawnie - ale dopiero po złożeniu całego odbiornika będzie wiadomo czy jest dobrze. Zrobiłem analizę szumową - widać wyraźnie szum pierwszego stopnia na J310 (przed filtrem SSB). Wniosek taki że tor p.cz. po filtrze na trzech 3n200 ma dużą czułość i niskie szumy własne.


Załączone pliki Obrazki
       
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#6
Udało się uruchomić poprawnie moduł wzmacniacza p.cz., z uwzględnieniem kluczowych zmian w układzie które trzeba zrobić dla poprawnego funkcjonowania ARW.
W związku z tym opracowałem nową dwustronną wersję płytki z jednym filtrem pod zamówienie PCB w płytkarni w ChRL. Projekt został oparty o dostępne (jeszcze) elementy. Jako cewki zostały użyte 7x7 nr 215 - najtrudniejsze elementy do pozyskania ale są jeszcze na alle..., dodany został stabilizator napięcia 12V (zakładając zasilanie główne 13,8V), istotne wyprowadzenia zostały podprowadzone na listwę goldpinów.
Płytki zostały wykonane i są już rozdysponowane, ale w planie jest kolejne zamówienie.
Poniżej zdjęcia PCB które zostały wykonane w wersji 1.0.
   
Obwody wejściowe
   
Dopasowanie do filtra PP9 na wyjściu
   
Modyfikacje na płytce
   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#7
Montaż "testowy" pierwszej płytki. Teraz filmy dla ułatwienia montażu.

Film wstęp do montażu płytki.






Film 02 początek montażu.






Pierwsze uruchomienie obwodów wejściowych






Uruchomienie toru tx z pomiarem ch-ki filtru SSB na analizatorze VNA.





c.d.n. ...
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#8
Testy uruchomieniowe: układ testowy składa się z BPF w wersji trx Omega, mieszacz na AD831, synteza DDS na Ad9850, następnie płytka p.cz. na mosfetach i za nią demodulator diodowy na EMS500 i m.cz. na UL1481 - czyli to co miałem pod ręką żeby w jeden wieczór uruchomić cały odbiornik..
Wnioski z uruchomienia są takie, że samo uruchomienie płytki na testach oscyloskopem nie daje pełnej informacji jak pracuje p.cz. - koniecznie trzeba uruchomić cały odbiornik.. To co się potwierdza, nie do końca układ wg oryginalnego schematu pracuje poprawnie - wymaga modyfikacji i końcowego dopracowania.
Jednak daje w efekcie bardzo dobre rezultaty, szumy własne p.cz. są najmniejsze jakie do tej pory udało mi się osiągnąć z toru wzmacniacza pośredniej częstotliwości.
Wersja końcowa uruchomienia układu będzie przekazana osobom które montują wzmacniacz i myślę ze jak pozbieramy wszystkie uwagi to powstanie wersja do powielania.
A oto wstępne efekty:
test rx na 80m




test RX na 40m - QSO JA - F




test ARW dla odbioru CW




cdn
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#9
Test porównawczy do FTdx 10 - czułość i podłoga szumów, sygnał wejściowy ustawiony jest na poziomie S1 wg wskazań w FTdx10 - nie komentuję, ocenę porównania pozostawiam słuchającym..




Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#10
Ostatni z testów, wskazania miernika S-metra. Miernik nie jest wyskalowany w skali S, ale oddaje dynamikę pracy ARW i wzmacniacza p.cz.

Po kilku modyfikacjach układu wydaje się pracować idealnie. Teraz pozostało tylko nanieść wymagane zmiany na oryginalny schemat i czekamy na kolejne montaże i uwagi uruchomieniowe układu.. poprawki niebawem zamieszczę...

p/s gdyby były problemy z odtwarzaniem fimików z portalu to proszę oglądać bezpośrednio przez youtube,...



Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości