Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mieszacze do "Plesseya"
#61
Rzadko można spotkać antenę KF o zysku 10dB, a na niskie pasma to już całkiem rzadko...
No i dla anteny nie definiuje się IP3, ponieważ teoretycznie jest elementem liniowym.
Dlatego, gdy nie ma wzmacniacza, który można wyłączyć i sygnał podajemy na mieszacz prosto z anteny, to zawsze można włączyć dodatkowy tłumik, np. 10dB i efekt będzie taki sam, gdy w antenie będzie za dużo sygnału...
Prawie każde fabryczne radio ma tenże tłumik na wejściu odbiornika, nawet te radia, którym fabryka zapodaje IP3=30dBm. Niestety najczęściej ta liczba to zwykłe oszustwo, bo jest mierzona dla odstępu dwóch tonów pomiarowych o 20kHz, a przy robieniu DXów interesuje nas odstęp na sąsiednim kanale czyli 3kHz oraz 5kHz.
Dlatego w takim przypadku dobrze zrobione amatorskie radio z niską pośrednią rzędu 9MHz dysponujące IP3=+13dBm będzie lepsze od fabrycznego, które dla odstępu 5kHz ma tylko IP3=-5dBm (czytaj minus pięć!!!).

I to by było na tyle w sprawie wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy...
Odpowiedz
#62
No to za chwilę mamy już święta. .. Dzięki za kolejny wykład.
Odpowiedz
#63
Ciekawe co układ "front-end" jaki Rob opisał w swoim artykule potrafi?

https://www.robkalmeijer.nl/techniek/ele...index.html
Odpowiedz
#64
Nie mogę się oprzeć od odpowiedzi. Powyższy artykuł pokazuje skale problemu z uzyskaniem wysokiego ip3 i imd . Jednak taki układ wnosi troszkę szumów własnych, ale jak porównamy mieszacz diodowy z tłumieniem które trzeba korygować i podobnym problemem dopasowania - to i tak jest przepaść.
Odpowiedz
#65
Mieszkam na "odludziu radiowym" najbliższy sąsiad z mocą 100W KF to pewnie 20km, czy muszę walczyć z IP3 +30dBm?? chyba nie, może lepiej żeby tor wejściowy i mieszacz miał jak najmniejsze szumy? Szukać rozwiązania w tym kierunku. Kompromis - czułość/szumy własne (I), IP3 (II), pozostałe parametry (III). Ale najważniejsze to chyba dobra antena.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#66
dokładnie tak jak piszesz.
Odpowiedz
#67
Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanowni Koledzy,


Jak widać różne są zapotrzebowania na dobry mieszacz. Biorąc  pod uwagę rozmaite argumenty już jakiś czas temu założyliśmy, że w miarę możliwości będziemy się starali opracować kilka  wariantów mieszaczy, i tak też robimy. Kto mieszka w mieście z bliskim sąsiedztwem  Kolegów krótkofalowców będzie miał inne zapotrzebowanie aniżeli Ci, którzy mają eterowy komfort.

Jak do tej pory mamy już opracowane mieszacze diodowe, mieszacze na SL6440 oraz  w  drodze jest mieszacz Kolegi sp2jqr. Następne mieszacze stoją w kolejce do wykonania layout`u.

Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm
Odpowiedz
#68
Schemat mixera na układzie SL6440. Podobno lepiej pracuje aniżeli sama "kość".




   

A tutaj jest link do strony opisującej powyższy projekt.

http://www.agder.net/la8ak/c12.htm
Odpowiedz
#69
Tą wersje mieszacza znaliśmy w czasie gdy opracowywaliśmy naszą koncepcję opisaną w tym wątku. Pokrótce wytłumaczę dlaczego nie została zastosowana.
Cała tajemnica układu SL6440 tkwi w jego bardzo niskiej impedancji wyjściowej. Parametry wyjścia w karcie katalogowej są podawane na impedancji 50 Ω. Zwiększanie rezystancji/impedancji obciążenia powoduje mówiąc prosto i krótko bez wywodów matematycznych, że układ przestaje pracować. Proponuję proste doświadczenie - rezystor 1 kΩ jako obciążenie. Nie da się zatem dokonać zwiększenia wzmocnienia przemiany poprzez wzrost impedancji obciążenia np. obwodowym rezonansowym co można było dokonać np. w podobnej strukturze S042 (UL1042). W związku z tym wykorzystanie SL6440 między innymi jako demodulator jest możliwe ale np. z obciążeniem transformatorowym m.cz. o niskiej impedancji. Taki demodulator mam przetestowany - działa bardzo dobrze!
Wracając do tematu, dołożenie wzmacniacza typu push-pull (jako wzmacniacz napięciowy ze wspólną bazą) daje transformację impedancji z niskiej na wysoką (wow - na schemacie - 1,2 kΩ obciąża obwód rezonansowy!) co daje zakładane przez autora "dodatkowe" wzmocnienie przemiany.
I teraz najważniejsze, w obwodzie wyjściowym tej koncepcji mieszacza wg. LA7MI jest obwód rezonansowy na częstotliwość p.cz. np. 9 MHz - i niestety taki typ mieszacza nie nadaje się do wersji rewersyjnej.
Z tego też powodu ta wersja nie została zastosowana, bo my zaprojektowaliśmy wersję rewersyjną mieszacza na SL6440 do naszego Plesseya, która wymagała wejścia - wyjścia szerokopasmowego o niskich impedancjach. W naszej wersji został dodany przed-wzmacniacz na 2N5109 w celu poprawy S/N na wyższych pasamch.
Oczywiście można taki mieszacz RX wykonać (wg. LA7MI), ale trzeba zrobić oddzielny tor mieszacza nadajnika.

P/S nadal jest dostępny tani profesjonalny moduł odbiornika z mieszaczem i demodulatorem na S042 z filtrem SSB... https://allegro.pl/oferta/pfitzner-maly-...7915405652 , S042 to w mojej opinii dobre mieszacze - modulatory - demodulatory do zastosowań amatorskich - warto poeksperymentować, ja mam w planach przeróbkę takiego modułu na trx. Parametry dynamiczne o wiele lepsze od masowo stosowanych NE612.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#70
Może uda mi się namówić kolegę który zrobił ten układ:
http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl/s...933#pid933
do wysłania go do mnie, żeby można bylo pomierzyć i zweryfikować parametry. Jeśli się okażą dobre to będzie to rewelacyjnie prosty i skuteczny sposób na zrobienie dobrego wejścia do radia.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości