Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mieszacze do "Plesseya"
#31
Płytka wszyła super, jeszcze tylko pierwszy montaż, próba działania. Mam nadzieję że wyjdzie zgodnie z założeniami.
W załączniku jest wykres analizy impedancji obwodu wyjściowego T3 na BN-43-202 z ilością 3 x 6 zwojów drut 0,4mm. Na schemacie pierwotnym jest opis 3 x 4 zwojów. Załączam by było w jednym miejscu: schemat do płytki i zdjęcie płytki z opisem złącz. Na płytce wszystkie elementy są opisane, więc problemu z montażem nie powinno być.


Załączone pliki Obrazki
               

.lay6   Plassey3.lay6 (Rozmiar: 161.4 KB / Pobrań: 359)
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#32
W załączeniu pliki płytki mieszacza na kluczach do przeglądnięcia poprawności projektu. Pliki są spakowane .zip.


Załączone pliki
.zip   mieszacz na kluczach.zip (Rozmiar: 151.86 KB / Pobrań: 390)
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#33
Szanowni Koledzy,

Pragnę uprzedzić, że tzw. "oprzelotkowanie" nie jest jeszcze zakończone. Nie jest też jeszcze wyjaśniona kwestia czy rdzenie  FT50 -43 zaproponowane przez autora schematu ( SP2JQR) mogą być zastąpione rdzeniami  o trochę mniejszej średnicy, np. typem FT 37-43. Jest to o tyle ważne, że płytka jest mocno "upakowana" i mniejsze rdzenie łatwiej będzie  zmieścić na powierzchni . Kolega Henryk miał się nad tym zastanowić. Ci Koledzy, którzy dysponują programem "SprintLayout6" nie będą mieli problemu z przejrzeniem plików zamieszczonych przez Piotra SP9LVZ. Dla pozostałych załączam wersję Print Sc. W tym wariancie nie widać, że niebieskie ścieżki z drugiej strony PCB również mają wokół siebie obrysowane trawienia ale one tam rzeczywiście są.

Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm

Uzupełniając informację o tym mieszaczu dodam, że wymiary płytki są identyczne jak wersji z układem SL6440                            ( 87 mm x 55 mm).

Dla wygody Kolegów schemat do tego mieszacza zamieszczam w obecnym wpisie.


Załączone pliki Obrazki
   

.pdf   wejscie TRX by sp2jqr.pdf (Rozmiar: 247.39 KB / Pobrań: 390)
Odpowiedz
#34
Uwaga co do stosowania projektowanego mieszacza na kluczach do innych projektów niż płytka Plesseya w wersji II. W tym układzie mieszacza w celu przełączania diod (zmiana kierunków sygnałów TX/RX) należny zasilana przełącznika, które są oznaczone jako +12V RX/+12V TX zwierać nieczynnymi stronami do masy. Jeśli jest podawany RX +12V to TX ma być 0V (do masy) i odwrotnie. Przy współpracy z płytką Plesseya jest to realizowane przez przekaźnik na płytce Plesseya, napięcia +12V TX i +12V RX bierzemy z płytki Plesseya. W przypadku innych zastosowań należny tą kwestię rozwiązać indywidualnie.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#35
Mieszacz na SL6440 do TRX CW


Poniżej zamieszczam rysunek koncepcji wykorzystania płytki mieszacza na SL6440 do transceivera telegraficznego lub SSB+CW. W przypadku transceivera CW koniczne jest zmieszanie sygnału VFO z BFO o przesuniętej częstotliwości o ok. 700 Hz (ton odbierany CW). W związku z powyższym proponuję wykonać dodatkowy generator BFO i kluczowany jego sygnał podawać na drugie wej/wyj p.cz. jak na rysunku. W czasie nadawania, mieszacz będzie mieszał sygnał VFO z BFO (CW) tworząc sygnał CW nadajnika. By układ BFO CW nie wpływał na pracę mieszacza podczas odbioru, będzie ono (BFO dl a CW) kluczowane na wyjściu, dodatkowo podczas pracy RX BFO CW będzie odłączane od napięcia. Jeśli będą zainteresowani tym tematem, to przygotuję szczegółowo schemat toru odbiorczego RX CW lub samo BFO dla TX CW dla obecnej płytki SSB.

   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#36
Szersza wersja opisu wysokopoziomowego mieszacza na układzie SL6440 została wydrukowana w nr 1/2018 Świat Radio, zachęcam do lektury.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#37
W związku z tym iż nie wszyscy mieli dostęp do lektury SL6440 w ŚR poniżej zamieszczam artykuł.


Załączone pliki
.pdf   sr01_50-51-mieszacz.pdf (Rozmiar: 802.51 KB / Pobrań: 497)
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#38
Witam kolegów.
Wybieram się w tym roku (tak samo jak i w poprzednich latach) do Burzenina i mam nadzieję, że w tym roku wyjazd dojdzie do skutku.
Zabiorę ze sobą płytki mieszacza na SL i w/g mojego projektu oraz generator dwutonowy. Jeśli ktoś będzie dysponował analizatorem widma i generatorem sygnałowym będzie możliwość zaprezentowania pomiarów IP3 i porównania obu płytek. Swojego analizatora i generatora sygnałowego nie zabieram ze względu na wagę...
Odpowiedz
#39
Szanowni Koledzy,

Wielka szkoda, że o tych planach Kolegi Henryka SQ2JQR wcześniej nie wiedziałem, bo wylot z Polski przełożyłbym na później. Może ktoś z naszego forumowego grona w Burzeninie będzie ale nic o tym nie wiem.

Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm
Odpowiedz
#40
Zaczytałem sięSmile i zapytam czy SL6440 nie potrzebuje separatora przed filtrem kwarcowym, który po za pasmem przenoszenia ma bardzo wysoki SWR - może to bardzo pogorszyć ip3 mieszacza nawet o 20db, a brak odpowiedniej impedancji do filtra będzie mocno psuł charakterystykę filtra. Diplekser niestety jest nieskuteczny dla bliskich częstotliwości. Czy były przeprowadzone jakieś pomiary z zapiętym filtrem ?. Jeszcze na forum HM rozważano analoga AD831 który dzięki wbudowanemu wzmacniaczowi nie potrzebuje transformatorów i separatora. (Konieczny był mały radiatorek) Użyłem go przy budowie trxa KaeFeLek i bardzo chwalę jego działanie, szczególnie możliwość osiągnięcia dużego poziomu sygnału po stronie nadawczej z wykorzystaniem wzmocnienia 4-10db. Przełączanie rewersyjne tez zrealizowałem na przekaźnikach. Dostępne dzisiaj dobre klucze scalone pozwoliły by na ich zastosowanie eliminując stuki N/O które przy kilku przekaźnikach zaczynają być dokuczliwe.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości