Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SL1641 na aliexpresie
#21
(08-09-2020, 12:20 PM)sp9lvz napisał(a): Czy ma ktoś jakieś inne doświadczenia z SL1621?,  ew. inne schematy w stosunku do schematu z "amatorskich rozwiązań"

Tak wygląda schemat ARW w PRC320:
   
Nazwy scalaków Plesseya wersji militarnej są inne, ale wygląda na to, że to to samo.

Cała serwisówka PRC320 jest dostępna w necie, np. tu:
https://elektrotanya.com/plessey_rt320_s...ad.html#dl

Mogą być też przydatne dane SL1621

.pdf   SL1621.pdf (Rozmiar: 82.06 KB / Pobrań: 198)
Odpowiedz
#22
Sytuacja wygląda tak, .... w układzie AGC SL1621 już doszedłem do tego że ten kondensator oznaczony jako C14 (na schemacie poniżej) do nóżki 3 układu pewien być podłączany przez szeregowy rezystor - ja dawałem 100R,..... to można zmienić

   

Natomiast przy wzmacniaczach SL612 dodawałem kondensatory elektrolityczne 10uF ale nie podnosiłem wartości rezystorów szeregowych z 100R na 1k, być może o to jeszcze chodzi i zniknie terkotka, bo 1k z 10uF odfiltruje ten efekt, sprawdzimy, trzeba wymienić 100R na 1k - poniżej fragment  ze schematy PRC320

   

Zmiana w naszym schemacie do przetestowania przy SL612 ew. dobrać wartość kondensatorów czy 10 uF?

   

Powiedzmy że w nowej wersji płytki zmiany by wyglądały mniej więcej tak....

   


U mnie pozostało jeszcze zmienić rezystory ze 100R na 1k i zobaczymy jaki będzie efekt
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#23
Proponuję dać wartości dokładnie takie same jak w PRC320, czyli nie 10uF tylko 6,8uF.
Te wartości są dość krytyczne, decydują o czasie i sposobie reakcji pętli ARW, a także o jej stabilności. Niby niewielka różnica w granicach tolerancji elementów, a czasem, jeśli układ jest na granicy stabilności zdecyduje np. o czasie zadziałania na sygnał CW.
Odpowiedz
#24
Mam kilka opisów zastosowania SL621. TRC-350 Transceiver HF Thomson CSF, Racal,
Sytuacja nie jest taka prosta. Proszę zajrzeć w rozważania krótkofalowców z okresu gdy układy Plessey były na "czasie".
Np. Radio Communication nr z 1991 z kwietnia str 29,30 oraz z czerwca 1991 str 30/31. W następnych numerach też coś jest.
Jestem na urlopie i nie bardzo mam czas na studia.
Zauważcie, że w rt320 pośrednia ma dla SL612 obwody rezonansowe a do tego agc jest również robione przez układ
ȘL623 z sygnału if. Takie podejście znacznie poprawia działanie agc.
73, Mietek
Odpowiedz
#25
Czy możesz podać linki do tych materiałów, albo je tu zamieścić?
Odpowiedz
#26
(10-09-2020, 03:54 PM)SP2JQR napisał(a): Czy możesz podać linki do tych materiałów, albo je tu zamieścić?

Może w weekend jak wrócę z urlopu. Teraz używam stary tablet i nie bardzo mogę się dogrzebać i edytować pliki. 
Mają po kilkanaście MB w pdf.

https://worldradiohistory.com/UK/RadCom/...991-04.pdf

Tak dla przykładu.

73,Mietek
Odpowiedz
#27
Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,

Rozważając możliwości układu generatora ARW SL612 oraz jego wersji plastikowej SL1621 trudno jest pominąć opinię głównego inżyniera  firmy "Plessey" James`a Bryant`a. W liście kierowanym do mnie napisał, że "o ile współcześnie produkowane podzespoły pozwalają na zbudowanie lepszego radia, to jedynie SL621 nie został w swojej kategorii pokonany". Nie jestem pewien czy ten cytowany fragment nie jest w jakimś poście na sp-hm.pl


Pozdrawiam wszystkich
sp5rzm
Odpowiedz
#28
Wiem, że wielu kolegów posiada radio PRC320, wystarczy posłuchać jak to działa.

"Zauważcie, że w rt320 pośrednia ma dla SL612 obwody rezonansowe a do tego agc jest również robione przez układ
ȘL623 z sygnału if. Takie podejście znacznie poprawia działanie agc."

- wydaje mi się, że ARW z p.cz. jest robione tylko dla emisji AM. Przełącznikiem modulacji jednocześnie z emisją wybiera się odpowiedni do modulacji sygnał ARW.
Odpowiedz
#29
W wolnej chwili - to znaczy nie wiem kiedy przetestuję inne modyfikacje AGC na moich płytkach SSB i CW - zobaczymy co z tego wyjdzie.

SL623 to demodulator AM z AGC i demodulator SSB (bez AGC). Ze schematu wynika, że AGC jest pobierane po demodulacji AM, a nie z p.cz. Być może jest tam jakaś składowa stała, bo nie widzę separacji kondensatorem obwodu AGC, na dodatek w tym obwodzie jest kondensator 47 uF. Może dlatego na to AGC w tym układzie nie jest podawany sygnał SSB. Jeśli tak jest, co można przetestować, to jest możliwość wykorzystania tej pętli AGC do SSB, po detekcji sygnału SSB dla celu AGC i przełączać sygnały AGC z AM na SSB bez wykorzystywania dodatkowo SL621.
Schemat SL623

   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#30
Do mnie też dotarło kilka układów SL1641C. kupione na Ali. Wyglądają OK.

Odnośnie AGC na SL621 załączam kawałki schematu TRC 372 Thomson CSF.
SL621 pracuje z pośrednią na MC1590G. To wzmacniacz IF z AGC trochę podobny do SL612.
Detektor to MC1596G czyli wojskowa temperaturowo wersja znanego MC1496.

W innym francuskim urządzeniu woskowym TRC 350 (taki fracuski Clansman RT-320) Cały tor analogowy jest zrobiony na układach serii SL600.
Automatyka działa dobrze ale niestety nie ma dostępu oo schematów a reverse enginering to dość trudna i żmudna zabawa.
Za to powinienem mieć gdzieś schematy odbiornika Thomson CSF typ 243 też z automatyką opartą na SL1621C.


.docx   TRC372_AGC.docx (Rozmiar: 538.41 KB / Pobrań: 207)

Tym razem obrazki w MS-Word.

73, Mietek
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości