Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Synteza SP2FP
#1
Synteza DDS VFO SP2FP 2018, która pasuje do sterowania naszej wersji II Plesseya:
http://www.sp2fp.profimot.pl/
Poniżej Paweł przedstawił skrócony opis syntezy.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#2
Witam na forum. W zasadzie wszystko jest opisane na stronie syntezy, ale w skrócie przedstawię jej możliwości.
Podstawową funkcją jest sterowanie DDS-em który generuje sygnał w.cz (vfo) do mieszacza TRXa plus obsługa filtrów pasmowych. Współpracuje ona z generatorem cyfrowym AD9850 i przystosowana jest do pracy z gotowym modułem DDS. Jak wiadomo ten generator produkuje sporo śmieci po za wiązką główną i dla tego trxa sugeruję wykonać BPF po ddsie- przed mieszaczem. Takie rozwiązanie zastosowałem w sp5ww stosując syntezę Jarka sp3swj.
Jeśli jest ktoś biegły w języku "C" to mogę udostępnić źródło programu pod atmel studio, w celu przepisania syntezy pod obsługę serii AD9951-9952 14 bit który działa o wiele lepiej i do 30MHZ praktycznie nie wymaga filtracji po za LPFem .
Synteza realizuje przesunięcia częstotliwości o wartość ustawioną CW LSB USB dodając ją lub odejmując od zadanej na wyświetlaczu. Podczas nadawania w trybie CW można generować częstotliwość bezpośrednią widzianą na wyświetlaczu, a odpowiednio ją kluczując, uzyskać sygnał bez przemiany częstotliwości. Przedstawiona wersja obsługuje 8 dowolnych pasm KF 1,8-30MHz. Przełączanie odbywa się za pomocą kodu BCD korzystając z trzech wyjść atmegi. Sygnały te idą na dekoder sn74145 i na jego wyjściu otrzymujemy masę dla każdego wybranego pasma.
Synteza posiada tez kilka innych przydatnych funkcji.
Bargraf -(Vu meter) który podczas odbioru może być wykorzystany jako wskaźnik S-metra, a podczas nadawania jako wskaźnik poziomu mocy padanej i odbitej.
Podczas nadawania wyświetlane jest napięcie zasilania trxa które jest przydatne przy pracy np z akumulatora.
Przestrajanie częstotliwości odbywa sie za pomocą kroków 10,100,1000,10000 Hz lub w domyślnym trybie TURBO z regulowaną w menu agresywnością zmiany kroku, która jest zależna od szybkości kręcenia gałką enkodera. Funkcja włączana jest dłuższym przytrzymaniem klawisza step aż do pojawienia się znaku ">".
RIT  który podczas odbioru koryguje częstotliwość o  + - 10-10000HZ w krokach 10Hz nie zmieniając przy tym częstotliwości nadawania.
XIT  który podczas nadawania koryguje częstotliwość o  + - 10-10000HZ w krokach 10Hz nie zmieniając przy tym częstotliwości odbioru (split).
Synteza posiada funkcje automatycznego przestrojenia częstotliwości przy przejściu z SSB/CW dzięki czemu nie trzeba korygować vfo jeśli słuchamy telegrafii w trybie szerokiego odbioru (ssb). Przechodząc na CW możemy wpisać wartość przestrojenia dla każdego pasma aby słyszalny ton miał dokładnie taką częstotliwość jak na ssb. Domyślnie wpisana wartość 750 Hz regulowana w menu dla każdego pasma +- 10000Hz
Dodatkowo po wciśnięciu klawisza BAND i załączeniu zasilania uzyskujemy generator częstotliwości od 0-35MHz który może być przydatny podczas strojenia obwodów lub wykorzystywany jako generator zewnętrzny.
Jeśli potrzeba to mogę wykonać projekt front panelu- PCB w eagle - z zastosowaniem tej syntezy plus potrzebne potencjometry gniazdka itp  pod dedykowana obudowę .
Podobny front panel dla trxa HYDRA-3 pasma- poniżej :

[Obrazek: DSC06416.JPG]
Odpowiedz
#3
Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,


Właśnie jestem w trakcie rozpoznawania możliwości syntezy Pawła sp2fp. Ogólnie rzec biorąc jest to bardzo dokładnie przemyślane urządzenie. Może tylko wolałbym aby była do niego bardziej szczegółowa instrukcja. Obecna wymaga pilnego studiowania. Tak czy owak można Koledze Pawłowi pogratulować.


Pozdrawiam wszystkich
sp5rzm
Odpowiedz
#4
Przydałaby się aktualizacja linku z pierwszego postu w temacie syntezy SP2FP.
Tak mi się rzuciło w oczy chyba dlatego, że sprzątam garaż.
Wszystkiego dobrego kolegom.

Mietek
Odpowiedz
#5
Paweł SP2FP chyba pozmieniał adresowanie strony - jest poprawione na ogólny adres i można wyszukać - może w czasie nie ulegnie zmiane.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#6
Piotrze,

Ze strony domowej Kolegi Pawła sp2fp można ściągnąć potrzebne informacje. Ja poszukuję wątku, który pozwoli mi na wpisanie innej niż obecna pośrednia częstotliwość. Aktualnie jest to 9 Mhz. Ja mam filtr , który ma środkową przepustową "f"  przesuniętą do góry o 400 Hz. 

73
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości