Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX
#41
Mieszacz nadajnika podwójnie zrównoważony, dobry filtr BPF przed wzmacniaczem, końcówka mocy w układzie symetrycznym na dwóch tranzystorach przeznaczonych do pracy liniowej na HF (nie tranzystory typu IRF) i to już pół sukcesu. Nie przesterować żadnego ze stopni od mieszacza do końcowych wzmacniaczy i to już jest prawie wszystko, co możemy zrobić by wychodziło mało harmonicznych z wzmacniacza na LPF.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#42
Piotrze,

A dobranie właściwych tranzystorów (sparowanych) może coś poprawić?

Pozdrawiam
George
Odpowiedz
#43
Tranzystory powinny być parowane i ustawione te same prądy spoczynkowe, żeby symetrycznie LINIOWO wzmacniały sygnał. Na pewno wpływa to zmniejszenie możliwości przesterowywania wzmacniacza (np. jednego z tranzystorów). Jaki masz poziom harmonicznych to można sprawdzić analizatorem widma po stopniu mocy.
Jak autor wcześniej wymienianego opracowania pisał, trzeba zwracać uwagę, czy rdzenie nie grzeją się za bardzo, bo wtedy dopiero jest problem. Tak więc, na testach zobaczymy czy T-50 są wystarczające przy mocach pow. 50W.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#44
Witam Szanownych Kolegów,

Ostatnio przeglądałem jeden ze starych brytyjskich projektów TRx i wpadł mi w oko sposób automatyki ALC w połączeniu z SWR. Zainteresowanym podaję link. Autorem rozwiązania jest Kolega G3TSO.

Pozdrawiam wszystkich
George
Odpowiedz
#45
Witam
Dyskusja nt. LPF fajnie sie rozwija - z tego najprędzej coś się nauczę.
Chciałbym "dorzucić" moje spostrzeżenia .
Przed zainteresowaniem Plessey-em oglądałem filtry w internecie i zaciekawiły mnie oferty kitów. Ale to była jedna z pozycji które zapamietałem (nie moge znaleść pozostałych w historii komputera).
Co o tym sądzicie. Nie podpowiadam, ale można zobaczyć, dzisiaj jeszcze wydaje się ciekawe.
Jedyny problem z trymerami na podwyższone napięcie??
Mam PA o mocy ok 20Wat
Pozdrawiam i w miarę czasu śledzę Kolegów dyskusję.
Wiesiek SP9GAY
http://www.qrp-labs.com/images/bpfkit/bpf.pdf
Odpowiedz
#46
Wiesławie,

W linku, który podałeś odnalazłem BPF, czyli filtry pasmowe. One akurat pracują na bardzo niskich napięciach w.cz. Siedzimy z Piotrem nad takim projektem LPF, w którym na PCB będzie układ zabezpieczający przed zniszczeniem tranzystorów końcowych w przypadku zwarcia lub odłączenia anteny. Powinno się udać opracować layout jeszcze w tym roku i zamówić go w Chinach. Najprawdopodobniej mielibyśmy płytki w połowie lutego 2018 roku. Spróbujemy opracować wersję 20W i trochę mocniejszą (150-200W) .

Pozdrawiam
George
Odpowiedz
#47
Ja tez mam takie spostrzeżenie, że w załączniku do linku jest BPF, czyli filtr pasmowy wejścia/wyjścia TRX a nie LPF czyli nie filtr dolnoprzepustowy nadajnika.
Jeśli chodzi o BPF to poniżej przedstawiam porównanie charakterystyk tłumienie tego filtru na 80m z załącznika (qrp-labs) dwuobwodowy rezonansowy wymagający trymerów, doboru kondensatorów, wykonanie pierwotnych i wtórnych uzwojeń, strojenia,... oraz filtr nie wymagający strojenia rezonansu, z użyciem tylko kondensatorów 1nF i 470pF oraz indukcyjności z jednym uzwojeniem. Różnica w charakterystykach jest ogromna na korzyść tego drugiego, prostszego w wykonaniu (tłumienie 2,3 harmonicznej i częstotliwości lustrzanej).

         
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#48
Witam
Pomyłka oczywiście. Miał być poniższy plik
Pozdrawiam
W
http://www.qrp-labs.com/images/lpfkit/assembly_A4.pdf
Odpowiedz
#49
Poniżej analiza tłumienia powyższego filtru - wykres na czarno z pojemnościami 470pF/1,2nF oraz ta sama aplikacja z większymi wartościami pojemności 510 pF/1,3nF i indukcyjności - wykres na czerwono.
Ogólnie ujmując: płytkę można zrobić w wersji dwu lub trzy obwodowa, aplikacje są zawsze te same, na tym etapie jest tylko kwesta wykonania płytki. Płytkę do trój obwodowego LPF Jerzy przedstawił już w #20.
A jakie ktoś da wartości elementów (z jakiego schematu) to indywidualny temat. Ja wolał bym wlutować tą wersję z 510 pF/1,3nF) bo ma większe tłumienie w paśmie zaporowym.

   
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#50
Witam Szanownych Kolegów,

Nawiązując do postu # 44 chciałbym poinformować, że scalony układ MC3401, na którym realizowane jest ALC można nabyć na chińskich portalach.


Pozdrawiam wszystkich
George
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości