Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX
#21
Wieśku, nie zauważyłem w sprzedaży kondensatorów ceramicznych na napięcie 100V... Są dostępne malowane na niebiesko na 1kV. Silvermika na 250,500V, 1000, 1500V - ceny zależna od napięcia. Gdyby były gdzieś te na 100V to bym chętnie kupił zestaw do LPF.
Co do pomiarów indukcyjności i pojemności to ja używam prostego miernika home made mikroprocesorowego do pomiarów LC. Uzwojenia do obwodów na rdzeniach toroidalnych nawijam zgodnie z programem mini Ring Core Calculator, później gotowy obwód LPF lub BPF idzie na pomiar wobulatorem VNA MAX4 i koryguję co najwyżej ilość uzwojeń - najczęściej odwijam 1 zwój (który jest celowo nawinięty więcej).
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#22
Witaj Piotrze.
Dzięki za te info. Masz rację, nie zwróciłem uwagi, że to mają być ceramiczne, a to były styrofleksy i inne jakieś poliprop....
Co do pomiarów indukcyjności, to po wykonaniu prawie wszystkich cewek, pomierzyłem na przyrządzie ( na zaciskach) i wlutowałem. Dobrałem kondensatorki SMD i na NWT sprawdziłem - tylko 20m. Teraz zabrałem się za resztę zaczynając od pomiarów L na płytce BFP. I tu klops. różnica jakieś 30 - 40 %. nie da się skorygować ściskaniem zwojów. Po wylutowaniu na zaciskach prawie dobrze !
I szczęka opada !.
Zaraz wróciłem do artykułu o tym mostku i pisze ktoś (chyba nawet gość ze Śląska - z Zabrza, czy Gliwic), o kalibracji i pomiarach indukcyjności krótkimi (?) przewodami czero-drogowymi. Teraz szukam jak to wykonać.
Co do calkulatora, to się zgadza i lepiej mieć 1 zwój więcej . ALE JA CHCIAŁEM PRZEDOBRZYĆ. I co wyszło ?
Nara. Musze wychodzić.
VY 73!
W.
Odpowiedz
#23
Nie rozumiem za bardzo jak i po co chcesz mierzyć "L na płytce BPF"? Na płytce zmontowanej ja już L i C nie mirzę. Po zmontowaniu mierzę już tylko charakterystykę przenoszenia i tłumienia obwodów wobulatorem i w zależności co wychodzi koryguję L lub C. Jeśli mam przesunięcie w paśmie przenoszenia to koryguję L, jeśli za duże tłumienie w paśmie przenoszenia to koryguję C. Staram się uzyskać nie więcej niż 1 dB tłumienia na szerokości całego pasma np. 3,5-3,7 MHz.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#24
Gdzieś wyczytałem, żeby zmierzyć po wlutowaniu. I coś mnie podkusiło.
TO BYŁ BŁĄD - PRZYZNAJĘ SIĘ, ŻE CHCIAŁEM PRZEDOBRZYĆ I TAK SIĘ STAŁO - WYLUTOWAŁEM WSZYSTKIE.
Ale teraz mam zajęcie dodatkowe.
Stroiłem poprzednio tak jak Ty, ale charakterystyka była "rozjechana" - zbocza były lekko zaniżone, nawet nie wiem ile poza pasmem było, W pasmie prawie płaska, ale na poziomie ok -5--8. Wydawało się b. słabe tłumienie poza, więc zacząłem szukać i znalazłem, żeby mierzyć po wlutowaniu. i zmierzyłem !! A co !!
W.
Odpowiedz
#25
Przypomnij wg. jakiego schematu robisz te BPF i LPF?
Ja sprawdzam teoretycznie filtry ze schematów programem FILTER DESIGN. Jeśli teoretycznie jest ok, to można posprawdzać L i C przed montażem i powinno być ok po zmontowaniu. Oczywiście program pokazuje o wiele lepsze parametry niż ja jestem je później zmierzyć....
Wynik z projektowania Filter Design
   
Po zmontowaniu drugi test z wobulatora i po montażu.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
#26
BFP wg SP2JJH
LFP chcę wykonać ? wg Omega 3
W.
Odpowiedz
#27
Witam Szanownych Kolegów,

Powstała kolejna płytka LPF na 9 pasm . Poszczególne bandy mogą być przełączane tranzystorami.  Płytka jest przewidziana do pracy z obwodami nawiniętymi na toroidalnych rdzeniach T68 . Dla większej uniwersalności możemy stworzyć wersję z gniazdami BNC. Podobno w/w rdzenie  przenoszą moc w.cz. powyżej 100W.

Proszę o konstruktywne , krytyczne uwagi i sugestie.

Pozdrawiam
George sp5rzm
Odpowiedz
#28
Witam
Wyczytałem, że koledzy wykonują te obwody na rdzeniach T68 dla mocy powyżej 200 Wat, a dla naszych QRP (poniżej 100W) wystarczą T50. Przy montażu można podmienić - gorzej gdyby w drugą stronę, Ha.
Ale jestem ZA !!! To znaczy , że możemy liczyć na PCB?
Pozdrawiam
Wiesiek

Zobaczcie Koledzy na giełdzie krótkofalarskiej jest ]
http://gielda.qrz.pl/wyswietl.asp?id=134540
W
Odpowiedz
#29
Witam Szanownych Kolegów,

PCB do filtrów LPF będą dopiero w lutym przyszłego roku. Obecnie gromadzimy różne projekty, tak by zamówić za jednym zamachem jak najwięcej płytek .


Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm
Odpowiedz
#30
Sugestia była by zrobić LPF na mniejszych rdzeniach T50 do mniejszych mocy (do 100W). Było by taniej i mniejsze.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości