Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
A new TRx project based on Plessey Ic`s
Witam Szanownych Kolegów,

Wczoraj, w wieczornych godzinach, przy użyciu części odbiorczej pierwszego "plessey`a"  nasłuchiwałem na paśmie 80 m wołającego mnie Kolegę Piotra sp9lvz . Piotr nadawał z mocą 10 W i był słyszany zrozumiale, choć na dosyć dużym poziomie tła. Obydwaj stosowaliśmy anteny typu dipol prosty - symetryczny. Myślę, że to 100% sukcesu Piotra i 50% sukcesu naszej grupy jako takiej :Smile . U mnie część nadawcza nie jest kompletna. Brakuje mi drivera , który z mocą 2-3 W mógłby sterować chińskim Pa 70 W . Jeszcze bardziej od drivera brakuje mi doświadczenia w uruchamianiu części nadawczej mocy TRx. Po powrocie do kraju zajmę się tym bardziej intensywnie. 

Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm
Odpowiedz
(28-01-2018, 08:28 AM)George napisał(a): Witam Szanownych Kolegów,

Wczoraj, w wieczornych godzinach, przy użyciu części odbiorczej pierwszego "plessey`a"  nasłuchiwałem na paśmie 80 m wołającego mnie Kolegę Piotra sp9lvz . Piotr nadawał z mocą 10 W i był słyszany zrozumiale, choć na dosyć dużym poziomie tła. Obydwaj stosowaliśmy anteny typu dipol prosty - symetryczny. Myślę, że to 100% sukcesu Piotra i 50% sukcesu naszej grupy jako takiej :Smile . U mnie część nadawcza nie jest kompletna. Brakuje mi drivera , który z mocą 2-3 W mógłby sterować chińskim Pa 70 W . Jeszcze bardziej od drivera brakuje mi doświadczenia w uruchamianiu części nadawczej mocy TRx. Po powrocie do kraju zajmę się tym bardziej intensywnie. 

Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm

Witam
Gratuluję obu Kolegom sukcesu. Trochę to "szczypie" i łaskocze, ale dzisiaj i tak nie wezmę się za składanie. Mam kilka imprez i mógłbym coś popsuć. Ale miło, że Koledzy uruchomili to co razem (ja też) zamierzamy zrobić.
Pozdrawiam i zaraz po .. się wezmę.
Vy 73 !
Wiesiek SP9GAY
Odpowiedz
Witam Szanownych Kolegów,

Wczoraj, w wieczornych godzinach, robiliśmy z Kolegą Piotrem kolejne próby. Na 80 m Piotr grzmiał niczym Zeus z raportem 59+++ . Był jedną z najsilniejszych stacji na paśmie. Oczywiście , pracował ze wzmacniaczem ale tym razem sygnał nie tylko był potężny lecz również o b. miłym brzmieniu. Trochę problemów było z mojej odbiorczej strony.  Nie skalibrowałem swojego VFO .. W końcu Piotra na paśmie odnalazłem. Czeka mnie pokuta w postaci obowiązkowej lektury instrukcji VFO ( konstrukcja Piotra sp2dmb). Problem leży w tym, że według wskazówek Konstruktora do strojenia należy użyć fabrycznego transcivera  oraz konkretnego programu na komputerze. Niestety lecz ja nie posiadam żadnego TRx`a..

Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm
Odpowiedz
Witam Wszystkich Szanownych Kolegów,

Niniejszym ogłaszam, że 50 `ty i 100`ny zarejestrowany użytkownik naszego forum otrzyma gratis następujące, nowe płytki do montażu:

1. Kalibrator mocy,

2. Kalibrator s-metra S2- S9 ,

3. sonda w. cz. do uniwersalnego miernika,

4. m.cz. wg. Kolegi Henryka SP3JQR,

5. bezstukowy przełącznik O-N wg. Kolegi Krzysztofa DH1CL.


Pozdrawiam czytających
George sp5rzm
Odpowiedz
Witam Szanownych Kolegów,

Uzupełniając informację o przewidzianych nagrodach dla "jubileuszowych" nowych członków Naszego Forum proszę, by zarejestrowany (jeśli taki się pojawi) 50`ty użytkownik wyraził wpierw zgodę na przyjęcie wcześniej wymienionych płytek, poinformował o tym fakcie Kolegę Piotra SP9LVZ - Administratora Forum lub mnie . Najlepiej na priv.


Pozdrawiam wszystkich
George
Odpowiedz
Witam Szanownych Kolegów,

Ostatnio robiłem próby z torem nadawczym pierwszej płytki wzbudnicy "Plessey`a". Zauważyłem, że odwracalny wzmacniacz na J310 mocno się grzał, co nie pozostawało bez wpływu na wyjściowy poziom sygnału. Piotr SP9LVZ wstawił w źródło tego tranzystora rezystor zblokowany pojemnością. Ja wlutuję przed zasilaniem tranzystora stabilizator 9 V do10 V (w gałęzi Tx). 


Pozdrawiam wszystkich
George sp5rzm
Odpowiedz
Nie możesz tak zrobić że wlutujesz stabilizator od strony zasilania, bo nie będzie ci działał przełącznik TX/RX na tym tranzystorze. Cała idea tego tranzystora jako wzmacniacz dwukierunkowy opiera się na zwieraniu niepracującego zasilania do masy, by działały diody jako przełączniki. Tak więc obniżanie zasilania J310 stabilizatorem by mniej się grzał nic nie pomoże. Można by to teoretycznie zrobić, ale używając diody Zenera i dodatkowego rezystora. A czy przy odbiorze nie grzeje się? Jeśli przy odbiorze nie grzeje się a grzeje się tylko przy nadawaniu to coś jest nie tak,....
Grzanie się tego tranzystora wynika z dużego prądu drenu przy zerowym napięciu bramki w stosunku do źródła. Wg. karty katalogowej przy Vds=10V i Wgs=0V prąd Ids J310 może wynosić od 24-60mA. Ja mam ustawiony prąd 12 mA i TRX pracuje poprawnie jako odbiornik i nadajnik. By obniżyć prąd drenu trzeba w źródło dać rezystor o wartości dobranej do prądu jaki chcesz uzyskać. Ten rezystor spowoduje wystąpienie ujemnego napięcia na bramce w stosunku do źródła i zmieni charakterystykę pracy tranzystora.
Bez rezystora w źródle powinien dobrze pracować BF256B, który przy Vgs=0 ma Ids 6-13mA, natomiast BF256C ma 11-18mA.
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz
Piotrze,

Ostatecznie nie zdecydowałem się na stabilizator w torze zasilania tylko dałem tak jak Ty rezystor 56 Ohm w źródle i zblokowałem go 100 nF. Było to prostsze rozwiązanie. Obecnie tranzystor jest zimny przy odbiorze i lekko letni przy nadawaniu. Efekt nadmiernego nagrzewania J310 następował kiedyś wyłącznie przy nadawaniu. Było to widoczne w postaci szybkiego spadku napięcia w.cz. mierzonego po BPF`ach. Teraz, po dołożeniu rezystora w źródle, sygnał w.cz. jest stabilny. Mam około 30 do 33 mV mierzonych sondą z miernikiem V640. Myślę, że ten pomysł, by w tym miejscu gdzie obecnie jest J310 dać proponowany kiedyś zez Kolegę Henryka SP2JQR tranzystor KP903  czy KP905 nie był zły. Myślałem o tym ale te rosyjskie polowe tranzystory mocy są ogromniaste. Jakby podobna śruba wyglądała na delikatnej płytce..?  Smile

Pozdrawiam
George
Odpowiedz
Badziewne to forum.
Już dwa razy piszę tę sama informację, i nie daje się jej tu umieścić.
Może strona jest inteligentna i nie pozwala na krytyczne wpisy?
73 - Roman
Odpowiedz
Roman, forum, jak forum może coś nie zadziałało przy twoim wpisie.... ale, to że nie możesz umieścić informacji to udało ci się jednak napisać ...
Więc napisz konkretnie o co ci chodzi?
Piotr, SP9LVZ
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości