Forum Grupy Plessey Home Made
Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - Wersja do druku

+- Forum Grupy Plessey Home Made (http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl)
+-- Dział: Plessey HM Project (http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Filtry pasmowe RX/TX - BPF (http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Wątek: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX (/showthread.php?tid=11)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - George - 07-05-2020

Piotrze,

Kierujac sie Twoja dobra rada pomierzylem wszystkie kondensatory, ktore mialem. Rezultat jest zaskakujacy. Okazalo sie, ze stare ceramiczne kondensatory maja najwyzsze Q...Nowe im nie dorownuja. Wyjatkiem sa podobne do styrofleksowych kondensatory z izolacja poliestrowa. Bladego pojecia nie mam skad sie u mnie wziely. Zmierzone Q zblizone bylo  do 900 ! (albo zle mierzylem). Przebuduje BPF, bo zauwazylem, ze tlumienie obecnych filtrow na 20m jest jedna z przyczyn uzyskania na driverze zaledwie 7W  ,  w porownaniu do 20W na 80m.

Pozdrawiam


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - sp9lvz - 08-05-2020

Jerzy,.. zgodnie z naszymi dyskusjami, testami i wiedzą ogólną, wiadomo że jakość kondensatorów (i rdzeni) ma duży wpływ na parametry obwodów, stabilność generatorów, tłumienie filtrów, czy przenoszenie mocy we wzmacniaczach. Trzeba jedynie zwrócić uwagę na rodzaj kondensatora w aspekcie częstotliwości. I tu odpowiedź na pytanie, czemu kupujemy stare urządzenia - złomowe demobilowe i wyciągamy z nich elementy zamiast kupować w sklepie,.... bo są bardzo dobrej jakości. Ubieglej zimy zrobiłem, tak z nadmiaru wolnego czasu starą konstrukcję Bartek z VFO na starych elementach z demontażu i stałość częstotliwości VFO jest taka, że nic nie trzeba stabilizować. Użyłem w VFO  kondensatorów styrofleksowych i cewki na rdzeniu T50-2. Do filtrów pasmowych też były dobierane kondensatory.





RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - sp1ujb - 10-05-2020

Koledzy, z ciekawości zmierzyłem pierwszy lepszy kondensator smd, NP0, o pojemności około 150 pf (zakładając testownie przy f=1kHz - tak jak u Piotra), wyszła dobroć grubo powyżej 300, coś w okolicach 370. Więcej kondensatorów nie mierzyłem, bo praktycznie wszystko teraz robi się na elementach smd.


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - sp9lvz - 11-05-2020

Wg. moich pomiarów NP0 smd, też wychodziły dobrze, ale już na innych dielektrykach np. X7R było kiepsko około 100, przewlekane ceramiki tez słabo zwłaszcza nowej produkcji.


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - sp5hbt - 11-05-2020

Zaciekawiony Waszymi pomiarami zmierzyłem parę kondensatorów z różnych źródeł których używałem przy zabawach ze wzmacniaczami.
Przewlekane małe ceramiki kupione kiedyś w Elfie na wyprzedaży w postaci pakietów z serii NP0 mają dobroć ponad 300 a niektóre prawie dwa razy więcej 
i mają Un 500V.  Do tego również kondensatory ATC z demontażu z przeróżnych płytek demobilowych nie ustępują powyższym.
A chyba najlepsze są "szklane" producenta już nieistniejącego zdaje się "American Glass". 
Piotr pokazywał je na płytce demobilowego wzmacniacza francuskiego. Mam ich trochę ale tylko pojemności 22pF na 500V. 

73, Mietek


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - George - 11-05-2020

Na Allegro ktoś sprzedaje te szklane kondensatory z odzysku.

Mnie dziwi , że kondensatory "Silver Mica" z pewnej krakowskiej firmy są aż tak drogie, zwłaszcza, że ich Q nie przekracza 200, a z reguły jest niższe...

Pofatygowałem się na Allegro i przejrzałem oferty. Szklane, nowe kondensatory były jedynie u jednego sprzedającego. Niestety, z tych interesujących są tylko 100pF. Pozostałe miały wysokie pojemności , w granicach od 5nF do 6,8nF i były z wylutu.


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - sp9lvz - 11-05-2020

Stare kondensatory były lepsze,.... już chyba raz pokazywałem to zdjęcie jakie kondensatory  dodałem do PA chińskiego 100W (nie było ich w oryginale), pomiędzy dreny wlutowałem ostatecznie 560pF/250V silver mica, poprzednio wlutowany ceramik niebieski jak te widoczne po bokach z Q~100 "odparował' to znaczy przygrzał się i zadymił na 50 Mhz, pomimo że był opisany na 1kV. Od drenów do masy zostawiłem 82pF (z wyższym Q) i uzwojenie wejściowe też zablokowałem 82pF.
Teraz biorę się z poprawianie LPF bo na wyższych pasmach ma tłumienie 2-3dB. Na koniec sprawdzę jedno z drugim jak LPF przenosi pełną moc.

[attachment=759]
[attachment=761]

Wynik testu LPF z kondensatorami jak powyżej (ceramiczne na min 1kV) i mocy wyjściowej PA 100W jest taki, że o ile na 28-14 Mhz było wszystko w porządku, to poniżej 10 MHz grzały się kondensatory i spadek mocy był o 20%,.... wielkość rdzeni była ok, cewki nie grzały się.
Aktualnie montuję drugi układ LPF z Silver Mica i sprawdzę jak będzie wyglądała sytuacja na dolnych pasmach.
Jakie kondensatory używacie w LPF 100W?


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - George - 13-05-2020

Witam Szanowne Koleżanki i nie mniej Szanownych Kolegów,


W sieci znalazłem firmę, która dysponuje bardzo szeroką ofertą kondensatorów "Silver Mica". Ceny są przystępne.

https://www.rf-microwave.com/en/silver-mica-capacitors/150/?p=3


Pozdrawiam wszystkich

sp5rzm

[attachment=762]

Sorry Piotr, to nie reklama ale informacja. Firma ma mnóstwo ciekawych rzeczy. Najsłabszym jej punktem jest ulokowanie w Lombardii :Sad .


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - George - 14-05-2020

Dla dociekliwych informacje producenta kondensatorów "Silver Mica" o parametrach wyrobów.


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - sp9lvz - 15-05-2020

Jacek SP5OXJ miałeś rację,.... płytkę LPF z 3 obwodami trzeba lutować odwrotnie "od dołu".... ja niestety zapomniałem o tym wpisie i polutowałem dobrze czyli źle.... żeby "włączyć" obwód na danym paśmie muszę "wyłączyć" pozostałe pasma, dobrze że to tylko 3 obwodowy filtr. Jedno już doświadczyłem, że na filtrze z 3,5 Mhz sygnał z 14 Mhz nie pójdzie hi.., Cdn...,