Forum Grupy Plessey Home Made
Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - Wersja do druku

+- Forum Grupy Plessey Home Made (http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl)
+-- Dział: Plessey HM Project (http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Filtry pasmowe RX/TX - BPF (http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Wątek: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX (/showthread.php?tid=11)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - sp9lvz - 06-03-2020

Jacku, możesz podać dane na temat ilości zwoi lub czy są to oryginalne kubki baz przewijania? Możesz zrobić zdjęcie z góry oznaczeń kubków? Rozumiem, że indukcyjności dopasowujemy do schematu...


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - George - 06-03-2020

Jacku, dziękuję.

73 
George


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - SP5OXJ - 06-03-2020

Cewki z demontażu i były przezwajane. Na 80 i 40 m użyte były karkasy koszykowe z płaszczem ferrytowym.
[attachment=589]
W moim przypadku orientacyjnie wyszło dla:
80m było 17 zw. DNE 0,25mm; dla 40m 12 zw. DNE 0,3mm.

Na 20m użyłem innego karkasu
[attachment=590]
wyszło 11 zw. DNE 0,25 mm.


Wydaje mi się, że karkasy serii 10K (te koszykowe) są lepsze, można uzyskać chyba większe Q, stąd mniejsze straty w paśmie.
Jak wyczaję jakieś stare CB to kiedyś je podmienię. 

W załączeniu katalog serii 10K, może będzie pomocny.

Pozdrawiam,
Jacek SP5OXJ.


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - George - 30-04-2020

Witam  Szanowne Kolezanki i nie mniej Szanownych Kolegow,

Ostatnio zajalem sie strojeniem pasmowych filtrow  na 80m. Bardzo ciekawe lecz jednoczesnie  pracochlonne zajecie. Strojenie przeprowadzalem wedlug  rad jakich kiedys na jednym z Forum dal Kolega Henryk sp2jqr. Po wstepnym ustawieniu pasma przy pomocy analizatora NWT7 przeszedlem w tryb  badania obwodow za pomoca odbiciowego mostka. Dopiero tutaj zaczely sie przyslowiowe "schody". Ostatecznie uzyskalem w granicach 55R dla f  od 3,725 do 3,785. Akurat ten przedzial pasma mnie najbardziej interesowal. Wazna rzecza okazaly sie kabelki laczace BPF z analizatorem. Uzylem takich samych jak pracujacym Trx. Mysle, ze jeszcze lepsze byloby strojenie filtrow  w w gotowym juz urzadzeniu.

Strach pomyslec teraz o kolejnych pasmach. Nie wiem czy mam teraz az tyle czasu..


Pozdrawiam wszystkich
sp5rzm


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - sp9lvz - 30-04-2020

A jakie wyszło ci tłumienie w paśmie przepustowym? Dopasowanie impedancji jest ważne w przypadku mieszacza diodowego, ale jeśli stroimy na analizatorze wg. pomiaru tłumienia to wej i wy jest obciążone od analizatora 50R i przy strojeniu na minimum tłumienia, obwody powinny być jednocześnie dopasowane do 50R - wej/wy.


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - George - 30-04-2020

Piotrze,

Aktualnie eksperymentuję z pierwszą wersją wzbudnicy "Plessey`a". Wykorzystuję w niej mieszacz diodowy SRA-1H80. Przy strojeniu BPF terminuję porty rezystorem 50R. Dzisiejsze poranne pomiary nie zostały zapisane ale zrobię to wieczorem. Zamieniałem strojeniowe trymery na kondensatory stałe. Troszeczkę się wszystko rozjechało. Zamieszczam wykresy z wczorajszego dnia i jednocześnie informuję, że płytka filtrów pochodzi z AVT i jest trochę "felerna". W zakresie przepustowym na 80m tłumienie wyniosło około 1 dB w najlepszym punkcie, a impedancja ok. 52R. 

Pozdrawiam


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - George - 30-04-2020

Pomiar charakterystyki BPF - 80m . Ustawiane na ten odcinek pasma, który mnie interesuje.


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - sp9lvz - 01-05-2020

Coś sobie przypominam, że któryś z naszych wspaniałych kolegów już opisywał problem zestrojenia BPF pod kątem zamknięcie 50R, co jest ważne dla mieszaczy diodowych. Jednakże, jeśli pomiędzy BPF a mieszaczem będziesz używał LNA to wtedy ten problem nie jest istotny. Może warto bardziej się skupić na minimalnym tłumieniu. Dla minimalnego tłumienia ważne są parametry jakościowe kondensatorów i cewek.


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - George - 01-05-2020

Piotrze,

Właśnie te kondensatory, na które zwróciłeś uwagę stały się obiektami moich dociekań w kontekście tego "co tu zrobić, by obniżyć poziom tłumienia w paśmie".  Wczoraj kombinowałem we wszystkie strony, by uzyskać dobry rezultat w filtrach na 20m ale nie udało mi się zbliżyć do wartości tłumienia w paśmie mniejszej aniżeli 3dB... Pewnie trzeba by sięgnąć po kondensatory NP0 i dla dokładnego zestrojenia zaprojektować PCB pod pady na wiele równoległych "C". Nie za bardzo wierzę w dobre parametry trymerów, które wystarczy lekko dotknąć aby się mocno przestrajały.. A co z ich stabilnością przy zmiennej temperaturze, zwłaszcza na wyższych pasmach ? 

Pozdrawiam


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - sp9lvz - 01-05-2020

Jeśli masz miernik, to pomierz dobroć kondensatorów, zobaczysz wpływ dobroci na tłumienie...
http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl/showthread.php?tid=100
Ja nie bardzo jestem za stosowaniem tych popularnych kondensatorów zmiennych (trymerów) w obwodach rezonansowych, właśnie z tego powodu przestrajania się, chyba że większe dobrej jakości...
Kondensatory w obwodach rezonansowych - pasmowych powinny być NP0, bo mają najmniejszy współczynnik termiczny i są z dielektryka ceramicznego nie będącym ferroelektrykiem.