Forum Grupy Plessey Home Made
Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - Wersja do druku

+- Forum Grupy Plessey Home Made (http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl)
+-- Dział: Plessey HM Project (http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Filtry pasmowe RX/TX - BPF (http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Wątek: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX (/showthread.php?tid=11)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - George - 16-05-2020

[attachment=772]
Jak do tej pory impedancja mojego LPF na 80 m wygląda jak na załączonym wykresie.


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - sp9lvz - 16-05-2020

Ja nie mam NWT i nie wiem co on mierzy jak na tym wykresie. Ten wykres chyba nie dotyczy impedancji wejściowej filtru tylko być może impedancji przejścia. Impedancja wejściowa powinna być w paśmie przepuszczania w pobliżu 50Ω , a później maleć do pojedynczych omów, a impedancja przejścia filtru powinna być w paśmie jak najmniejsza, a później rosnąć - czyli tak jak na twoim wykresie.
By maksymalnie dopasować filtr do PA i anteny (kabli) impedancja wejścia i wyjścia filtru powinna być jak najbliższa 50Ω co jest wiadome.


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - George - 16-05-2020

Piotrze,

Gdy do pomiaru używam odbiciowego mostka i z jednej strony filtru zapinam rezystancję 50 R, a z drugiej wchodzę z sygnałem na  50 R analizatora, to wydawało mi się, że mierzę wówczas impedancję filtru dla określonego w badaniu pasma. Wykonuję pomiar dwuetapowo. Wpierw mierzę przejście w jedną stronę, a później odwracam filtr i powtarzam czynność. Z ostatniego badania wyszło, że dla interesującego mnie fragmentu pasma 80 m (3,7MHz do 3,8MHz) impedancja  filtru wynosi ok. 51,5 R . Tego nie widać na wykresie, bo nie wpiąłem szeregowej rezystancji 50 R. Niestety, chyba "zegar" w moim NWT7 nie działa zbyt dokładnie. Dzisiaj sprawdzałem to przy pomocy częstościomierza. W krótkim zakresie "f" jest OK ale na szerszej skali wszystko się rozjeżdża. Zajmę się tym przy innej okazji. Tymczasem stroję filtry na wąskim  zakresie obejmującym pasmo + - 1MHz. Badałem ponownie kondensatory "Silver Mica". Mają spore rozrzuty dobroci, tak od 140 do ponad 330. Znalazłem jakiś stary kondensator tego typu i był on najlepszy - Q330 .


Pozdrawiam


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - George - 17-05-2020

Link do filmiku obrazującego sposób pomiaru LPF.

https://www.youtube.com/watch?v=Ti6MSQ7qU3k

Dołączam plik PDF z artykułem o budowie dobrego, "stromego" LPF na pasma KF. Chyba dla treningu wykonam  do niego projekt PCB.

[attachment=773]


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - sp9lvz - 17-05-2020

Na tym filmie jest pokazany pomiar SWR miernikiem a nie analizatorem. Może taki sposób jak ty mierzysz jest dobry, ale mierząc zarówno VNAMAX4 i jak i nanoVNA zapina się obwód na dwa wejścia miernika (porty), z których jedno jest pomiarowe na mostku odbiciowym a drugie jest wejściem pomiarowym różnicy poziomów sygnału czyli tłumienia i masz wszystko za jednym pomiarem i impedancję wejścia i tłumienia przejścia filtra. Wejście pomiarowe CH1 czyli port mierzący S21 zamyka mierzony filtr 50 omami z drugiej strony.
W nanoVNA CH0 jest ustawiony jako port S11 z mostkiem odbiciowym, a CH1 jako port S21 pomiar tłumienia, stąd są te pomiary jednocześnie na wyświetlaczu.
Sygnały wychodzące z danego portu i powracające do niego wyznaczają parametry odbiciowe, natomiast sygnały wychodzące z jednego portu i pojawiające się w drugim porcie wyznaczają parametry transmisyjne.
I tak S11 (Forward Reflection) to współczynnik odbicia obliczony na podstawie pomiarów sygnału transmitowanego z portu CH0 i sygnału powracającego do niego wskutek odbicia (SWR i wartość zespolona impedancji na wykresie Smitha i z podanymi wartościami), a S21 (Forward Transmission) to współczynnik transmisji obliczany na podstawie pomiarów  sygnału  transmitowanego  z  portu  CH0 do portu CH1 (jako tłumienie w dB).

[attachment=775]

Tak na szybko co widzimy na wykresie Smitha w nanoVNA

[attachment=776]

Te koła i krzywe - prosta pozioma - oznaczają stałe "znormalizowane" wartości R i jX
[attachment=777]


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - George - 18-05-2020

Piotrze,

Ciekawy jest Twój miernik. Widać na nim o wiele więcej niż na NWT7. Jeśli chodzi o strojenie LPF, to ja koncentruję się na tym, by impedancja wejścia/przejścia, którą badam była jak najbliższa 50R w zakresie tego wycinka pasma, które mnie interesuje. Wejście/wyjście  ma w prostym LPF impedancję lekko różną dla różnej części danego pasma. Myślę, że stąd się bierze ten wykres, który to obrazuje, i który trafnie nazwałeś impedancją przejścia. Strojenie LPF wykonuję wpierw zgrubnie oglądając charakterystykę filtru w trybie "sweep mode",  a później przechodzę na jego precyzyjne strojenie  z wykorzystaniem odbiciowego mostka. Zakładając, że dolna część wykresu przyjmuje umowną wartość 50R nie wpinam szeregowego rezystora o tej wartości. Gdybym go wpiął, to na wykresie miałbym wówczas zsumowane wartości pomiaru czyli jak w moim przypadku ok 51,5R.

Pozdrawiam
sp5rzm


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - sp9lvz - 18-05-2020

Coraz bardziej mi się podoba ten nanoVNA, a cena jest powalająca,... https://pl.aliexpress.com/item/4000553206280.html , wyniki można obrazować na telefonie i zapisywać. Ja dla szybkości archiwizacji robiłem zdjęcia ekranu miernika przy pomiarach...
Pojawiła się też wersja nanoVNA-F z ekranem 4,3 cala, ale jakoś znikła ze sprzedaży.


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - George - 18-05-2020

Piotrze,

"Straszne badziewie" produkuja Chinczycy.... Nie ma to jak nasza krajowa, tansza produkcja. Smile


Pozdrawiam


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - sp9lvz - 18-05-2020

Z tego co "rzuciłem" okiem na opis NWT7 to tez można mierzyć tłumienia filtrów.


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - George - 18-05-2020

Piotrze,

Mierzy sie NWT7  filtry ale zobrazowanie jest troche inne i w dodatku do tego nie odczytasz skladowych urojonych.

Pozdrawiam

Na zdjeciu widze, ze jestes juz na ostatniej prostej ze skladaniem radia. To.bardzo cieszy. Mnie sie jeszcze troche zejdzie..