Forum Grupy Plessey Home Made
Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - Wersja do druku

+- Forum Grupy Plessey Home Made (http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl)
+-- Dział: Plessey HM Project (http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Dział: Filtry pasmowe RX/TX - BPF (http://plessey-hm-group.radiowo.vdl.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Wątek: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX (/showthread.php?tid=11)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - George - 15-05-2020

Najgorsze w tym wszystkim jest to, ze poprawionych PCB  nie zapisalem na zewnetrznym dysku i przy awarii komputera wszystko co bylo na pulpicie licho wzielo...Ja od razu po wykryciu bledu dokonuje korekty ale niestety nie zrobilem kopii ani tez nie ustailem punktu przywracania  danych. Sporo czasu  stracilem..


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - sp1ujb - 15-05-2020

Jurku, może jakiś program jak np. recuva przywróci utracone pliki ... ? Najczęściej ślad po plikach jest gdzieś na twardym dysku, chyba że zostały nadpisane, albo dysk się rozleciał.

Jeśli chodzi o silver mika, to musiałem te archaiczne "gady" zakupić do sprzętu lampowego i najszerszą ofertę w Polsce znalazłem w amptone. Szybko to zrealizowali, chociaż cena nieraz osłabia.


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - George - 15-05-2020

Wojtku,

   Właściwie już prawie przebolałem utratę poprawionych layoutów. Pocieszam się, że teraz zrobię  lepsze ..Smile . "Amptone" ma jakąś ofertę ale znacznie szerszą i może lekko tańszą mają Włosi z "RF Microwave", po ichniemu - "RF elettronica di Rota Franco" z okolic Mediolanu.

Przy okazji lekko skrytykuję wersję programu "Sprint Layout 6". Brakuje mi w nim możliwości wprowadzenia poleceń do metalizacji otworów innych aniżeli okrągłe lub też metalizacji krawędzi PCB. Może jest taka funkcja w nowszej wersji. Nie wiem..

Pozdrawiam


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - sp9lvz - 15-05-2020

LPF trój-obwodowy na 3,5-7-14Mhz z kondensatorami silver mica (ruskie)+kilka chińskich, zestrojone na ile się dało z posiadanych kondensatorów. Można się bawić zestrojeniem ale trzeba by mieć zapas różnych pojemności. Z tymi zastosowanymi kondensatorami przy 80-100W outp nic się nie grzeje. Wyszło jak poniżej... impedancje w okolicy 50Ω i tłumienia -0,5 dB (z kablami pomiarowymi które mierzone same dają -0,23dB). Może te kondensatory co proponuje Jerzy były by bardziej elegancie i łatwiejsze do dobrania. Niestety nawet w LPF zarówno pojemności jak i indukcyjności są ważne. Teraz czas na jakiś BPF...

[attachment=766]
[attachment=767]
[attachment=768]
[attachment=769]


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - George - 16-05-2020

Piotrze,

A mógłbyś pokazać tradycyjny wykres? Z tego kołowego nic nie rozumiem.. :Sad  .

Pozdrawiam

Ledwie widać cyferki, domyślam się, że te wartości 0,4 dB dotyczą minimalnego tłumienia?


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - sp9lvz - 16-05-2020

Powyżej są zdjęcia wykresów tłumienia wewnątrz pasm 3,5-3,7 ; 7,0-7,2 ; 14,0-14,4, bo to mnie interesowało to najbardziej przy strojeniu LPF,... jest na wykresie ta pozioma biała linia na górze to cały wykres,... to zielone to wartość impedancji, ale jak zauważyłeś są podane wartości liczbowo więc łatwo odczytać, rozumiem że w pytaniu chodzi ci o tłumienia w pasmach zaporowych na kolejnych harmonicznych i lustrzankach?
Generalnie jest tak, ze drugie harmoniczne są na poziomie -30dB, trzecie -50dB, lustrzanka z 3,5 MHz czyli 14 Mhz -80dB dla VFO 5 MHz.
Poniżej wykresy dla 14 MHz i 3,5 MHz:
Poziom 3 harmonicznej z 14 MHz to - 51 dB:
[attachment=770]
Tłumienie lustrzanki dla pasma 3,5 MHz to - 80dB:
[attachment=771]
Wniosek jest taki, że filtry LPF nie powinny być wyłączane przy odbiorze bo wspomagają filtry BPF.


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - George - 16-05-2020

Piotrze,

Uwazam, ze osiagnales bardzo dobre wyniki. Taka sama plytke obsadzlem na 80m  z kondensatorami silver mica z Amptone i choc wprawdzie w pasmie przepustowym uzyskalem  ok.0,7dB  tlumienia, to Jednak w czesci zaporowej dla 40m tlumienie bylo na poziomie  24dB... Maksymalne tlumienie dla pasma 20m wynioslo 55dB. W porownaniu z Twoimi wynikami mam bardzo marny rezultat. 


Pozdrawiam

Oczywiscie wartosci tlumienia w czesci zaporowej podalem dla harmonicznych z 80m, a mieszcacych sie na wymienionych wyzszych pasmach.


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - sp9lvz - 16-05-2020

Próbowałem ze zmianą zwoi, ale indukcyjność musi być zgodnie z zasadą czyli taka indukcyjność żeby dla pasma przenoszenia była reaktancja 50Ω, czyli dla 3,5 Mhz 2,2uH, dla 7 MHz 1,2uH a dla 14 MHz 0,56uH, reszta to dobór kondensatorów i tu znów zasada żeby były do rezonansu na danym paśmie.... czyli tak jak na schematach LPF... a dokładniej można zestroić na analizatorze, jakość kondensatorów ma wpływ na tłumienia ... fajnie że na płytce jest miejsce na 3 kondensatory,...


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - George - 16-05-2020

Piotrze,

W necie istnieje kilka stron z kalkulatorami do obliczen wartosci LPF  oraz BPF. W jednych dla LPF wychodzi 2,2 uH  ,  a w innych 2,7uH . Obydwa daja sie zestroic  na 50 R . Gorzej jest z tlumieniem  Poza pasmem..  Sadze, ze w pewnej mierze moze to byc spowodowane niska jakoscia kondensatorow.  W moim  przypadku rowniez NWT7  jest "podejrzany".  Musze sprawdzic jego rzzczywiste frekfencje. Odnosze wrazenie, ze mnie troche ten miernik kantuje..Smile

Pozdrawiam

Dla jasnosci dodam,  ze pisze o pasmie 80 m.


RE: Możliwości realizacji filtrów pasmowych TRX - sp9lvz - 16-05-2020

Ja z indukcyjnością na 7 Mhz zrobiłem jeden zwój więcej i nie mogłem dobrać kondensatorów żeby w pasmie było 50Ω, dopiero zmniejszenie zwoi do indukcyjności 1,2 uH dało pozytywny rezultat, indukcyjność 1,2 uH ma reaktancje 50Ω na 7Mhz - wynika z tego że to ma jakieś znaczenie, wtedy pojemności są większe i lepiej wychodzi tłumienie poza pasmowe.
Z nanoVNA jest dobrze bo ma "podłogę" - 80 dB, a nasz krajowy VNA MAX4 na którym do tej pory mierzyłem tylko -50dB i nie wiadomo co było poniżej tej wartości,... amatorskie mierniki idą z postępem.